Toplumsallaşma süreçleri açısından örgütsel turistik toplumsallaşma: Kuşadası'ndaki konaklama işletmeleri örneği
Organizational touristic socialization in terms of socialization processes: A case of hospitality industry in Kuşadası
- Tez No: 312394
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADDİN RIZAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Örgütsel turistik toplumsallaşma gerçekte toplumsallaşma süreçlerinin yaşanmasıdır. Örgütsel turistik toplumsallaşma bir örgüt tarafından oluşturulan turizm kültürünün işgörenlerine yaşatılmasıdır. Örgütsel turistik toplumsallaşmanın gerçekleşme durumu toplumsallaşma süreçlerinin gerçekleşme durumu anlamına gelir. Bu nedenle toplumsallaşma süreçlerinin işgörenlerce başarılı/başarısız yaşanması örgütsel bağlılık, iş doyumu, örgütsel edim, örgütsel güdülenme ve örgütsel etkililik, örgütsel çatışma, örgütsel zorlanma (stres) ve örgütsel tükenmişlik gibi yönetim ve davranış olgularına yansımakta, bir anlamda bu olguların temeli olabilmektedir.Bu çalışmanın temel amacı Kuşadası'ndaki 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerindeki işgörenlerin toplumsallaşma süreçlerinin hangisi/hangilerini daha az/daha çok yaşadığını ortaya koymaktır. Çalışma ikincil ve birincil verilerden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada birincil verilerin toplanması için anket tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Kuşadası'ndaki konaklama işletmeleri; çalışmanın örneğini ise Kuşadası'ndaki 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmeleri oluşturmaktadır.Bu çalışma giriş bölümü hariç dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümleri kuramsal çerçeveden oluşmaktadır. İkinci bölümde toplumsallaşma ve toplumsallaşma süreçlerinin hem bir toplumda yaşayan bireyler için hem de örgütte çalışanlar için yararlı işlevler gördüğü anlatılmıştır. Üçüncü bölümde kuramsal açıdan örgütsel toplumsallaşma, toplumsallaşma taktikleri, toplumsallaşma araçları ve toplumsallaşma süreçlerinin örgütlerdeki sonuçları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde örgütsel turistik toplumsallaşma için kavramsal bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde birincil veriler ile örgütsel turistik toplumsallaşma açısından toplumsallaşma süreçlerinin hangisi/hangilerinin en az en çok yaşandığı belirlenmeye çalışılmıştır.Çalışma sonucunda konaklama işletmelerinin orta düzeyde turizm kültürüne sahip oldukları, bu kültürün edinilmesinde işgörenlerin toplumsallaşma süreçlerinden çoktan aza doğru sırasıyla özdeşleşme, içselleştirme, taklit ve itaati yaşadıkları görülmüştür. Konaklama işletmelerinin toplumsallaşma süreçlerinin yaşatılmasında daha çok biçimsel olmayan toplumsallaşma taktikleri ve toplumsallaşma araçları kullandıkları böylece işgörenlerin bireyselleşmiş toplumsallaşmalarının gerçekleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In fact, organizational touristic socialization is living socialization processes. Organizational touristic socialization is live to tourism culture which is creating by an organization to employees. Consisting of organizational touristic socialization means consisting of socialization processes. For this reason, succesfull/unsuccessful lives socialization processes by employees rebound to management and behaviour cases such as organizational commitment, job satisfaction, organizational performance, organizational motivation, organizational effectiveness and causes of increasing organizational conflict, organizational stress, organizational burnout. In a sense socialization processes can be base in these cases.The main aim of this research is to expose which socialization processes more/less used by four and five stars hotel?s employees in Kuşadası. Both primary and secondary data have been used in this research. Questionnaire technique has been used in the research for primary data collection. The universe of research consists of hotel establishments in Kuşadası. The sample of the research consists of four and five stars hotel establishments in Kuşadası.This study contains four parts excluding the introduction part. In the second, third and fourth parts contains theoretical information in this study. The second part focuses on functions of socialization and socialization processes. Socialization and socialization processes have a useful function for individuals who are living in a society and employees. In the third part, consequences of organizational socialization, socialization tactics, socialization instruments and socialization processes in organization were emphasized. In the fourth part, theoretical information about organizational touristic socialization has been given. In the fifth part the primary data which socialization processes more/less use perspectives of organizational touristic socialization has been determined.As a result of research, it has been understood that hotel establishments have middle level tourism culture. In this research employees used respectively their identification, internalization, imitation and compliance processes to obtain tourism culture have been determined. According to research results hotel establishments have been used informal socialization tactics and informal socialization instruments during living socialization processes and employees lives individualized socialization.