Speech variation in Turkish teenagers
  1. Tez No: 7649
  2. Yazar: IŞIL AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY KÖNİG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
IV TÜEKÇE ÖZET Dil kültürle etkileşim içinde olan, iletişimi sağlayan bir araçtır. Sosyodilbilim ise dili bireyin davranış biçimini yansıttığı, gerçek ve somut yaşamın bir ifadesi olarak inceler. Konuşma dili toplumsallaşma nın bir aracı olup, bireylerin sosyal durumlarını, sos yal davranışlarını ortaya koyduğu gibi, konuşma davranış ları da (speech behavior) sosyal konumları ile Özdeştir. Bütün bireyler en az bir dil topluluğuna aittir. İnsanların ve grupların konuşma dilinde farklılık göster melerinden dolayı bilişsel davranış (cognitive behavior) budun bilimsel (ethnografic ) incelemelere neden olmuştur. Diğer taraftan davranışın aalatımsal (expressive) ince lenmesi konuşma dilinin bireyin kişiliğinin bir yansıması olarak kabul edilmesidir. Dil devamlı değişim içindedir. Yeniliklere karşı yeni sözcükler veya bileşimler üretilmektedir} dil deği şimi toplumsal değişim ile paralel gitmektedir. Birey de kendi kelime dağarcığını“ meydana getiren kodlara sahiptir. Her kişinin kelime dağarcığı nitelik ve nicelik açısından farklılıklar gösterir. Konuşma dilindeki bu farklılıkların bir çok nedenleri vardır. Bunların başında bireyler ara sındaki cinsiyet farkı ve yaş durumu gelmektedir. Genç lerde bu konuşma değişikliği daha belirgin bir şekilde göze çarpmaktadır. İçinde bulundukları yoğun heyecanlar, cinsel ve toplumsal gelişmeleri ile ilgili problemler, onları kendi yaş grupları içinde değişik konuşmaya ve kullandıkları bu değişik konuşma ile grup içinde kendile rini kabul ettirmeye yöneltmektedir.17-19 yaş grubu Türk gençleri üzerinde yapılan bu çalışmada, gençlerin aile içinde konuştukları dilden ve ölçümlü dilden farklı, özel bir konuşma biçimi (special parlances) kullandıkları gözlenmiştir. Gençlerin bu konuşma biçiminin farklı yapısal özelliklerinin olduğu bilinmek tedir, ancak bu çalışma gençlerin kullandıkları biçimleri sözcük düzeyinde ele almaktadır. Toplanılan verilerin anlamlarının doğruluğunu saptayabilmek için çoktan seç meli anket türünde test uygulanmış ve bulgular dilbilim ve sosyodilbilim açısından değerlendirilmiştir. Dilbilim açısından veriler ”sesbilimsel değişkenlik“ (naaber, nossun), ”anlambilimsel değişkenlik“ (kafayı yemek, dolma vermek), îngilizceden ödünç alınan sözcüklerle (borrowings) yeni şekiller”(çöm down, feyk atmak),“standart Türkçe'de kaynağı bulunmıyanlar”(kayızlanmak),“genelde kullanılan argo sözcükler”(subap), ve V gençler tarafından türetilen yenisözcükler" (bakız etmek) gibi başlıklar altında ince lenmiştir. So syod il bilimsel incelemede ise alan çalışması yapılmış ve gençler arasında kullanılan sözcükler, konuşma bütünlüğünü bozmadan toplanmıştır ve kullanılış biçimle rine göre açıklanmıştır. Gençlerin konur-ma biçimleri bazen Türkçe'deki argo tekniklerine, bazen de klişeleşmiş söz biçimine uymaktadır. Sonuçta, 17-19 yaş grubu Türk gençlerinin, standart Türkçe bilgisine sahip oldukları halde, kendi aralarında çok farklı bir dil kullandıkları ve bu konuşma dili ile kendilerini sosyal olarak bir grup ile Özdeş leştirmek için grup içinde bu konuşma dilini kullanmaya çalıştıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Language is the vehicle by which the other facets of culture are shaped and communicated. Sociolinguistics explains the meaning of language in human life in concrete terms of actual human lives. Speech is an instrument of socialization! not only does it explain the social behavior of the speaker but also identifies his speech behavior with his social structure. All individuals belong to at least one speech community. The analysis of the role of speech in cognitive behavior leads into analysis of the ethnographic context of speech. On the other hand expressive studies tend to emphasize speech as an aspect of personality including the paralinguistic features of the speaker. Language is in constant change. New words or new combinations of words are produced in order^ to cope with novel situations. Language variation parallels social change. The individual possesses a set of codes, each appropriate to a set of role relationships which constitute his repertoire. Individuals and groups control repertoires which may differ from each other both qualitatively and quantitively. The most general factors that stimulate speech variation in a social group are sex, age and age-grading. In teenagers speech variation is more apparent, because this age group is characterized by its intensive social life. The intensity has been attributed to a variety of anxieties and conflicts associated with sexual, cognitive and social development. Adolescents desire to talk like their peers and there is considerable peer pressure to do so; hence they are identified with their peer group.vii According to the research conducted on Turkish teeanagers between 17-19 years of age, it is found that they use special parlances or argots which are distinct from that used around the home. In order to verify their meanings, the collected data is given as a multiple choice test to the teenagers. The data is then studied from the linguistic point of view and especially sociolinguistically. In the linguistic analysis, the speech forms uttered are studied according to the following points of view: a) phonological change, e.g: nossun, naaber b) semantic change, e.g: kafayı yemek, dolma vermek c) new derivations or forms, borrowed from English or used in a mixture of Turkish and English, e.g: Arif olan understand, feyk atmak d) innovations, the origins of which are not present in the Turkish language, e.g: kayizlanmak, yeke yeke vaziyetleri e) general argot terms which are also used by teenagers, e.g: tufaya gel mek f ) linguistic forms originating from the standard Turkish with new derivations or forms," e.g: bakız etmek, gidiz etmek. In the sociolinguistic analysis (since language choice is largely subconscious) field work studies are required in order to determine the social' meaning and the texts collected are analyzed through the notion of the speech event and the speech forms are explained according to their usage. The structural characteristics of their variety are not dealt in this study. The speech forms collected from teenagers are sometimes dependent on argot techniques or sometimes on cliches in Turkish. As a conclusion, it can be said that Turkish teenagers between the age of 17-19 verify the notion of speech variation, which is characteristic of their age group. They use speech forms which are different from the standard Turkish in their peer groups, in order to identify themselves with their group.