Nicel tekniklerin optimal portföy seçiminde uygulanabilirliği
The application of quantitive methods on the choice of optimal portfolio selection
- Tez No: 312452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL GÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Nicel Tekniklerin Optimal Portföy Seçiminde Uygulanabilirliği adlı bu çalışmada, 01.01.2007-31.12.2009 tarihleri arasındaki İMKB 30 ve İMKB 50 endekslerinde işlem görmekte olan hisse senetleri ve risksiz faiz oranını simgeleyen hazine bonosu ile markowitz ortalama varyans ve doğrusal programlama yöntemleri ile optimal portföyler oluşturulmuştur.Oluşturulan optimal portföylerin performansları Sharpe, Treynor ve Jensen performans ölçütleri ile hesaplanmıştır. İMKB 50 endeksindeki hisseler ve hazine bonosunun ile oluşturulan optimal portföylerin Sharpe ve Treynor ölçütlerine göre İMKB 30 endeksi ile oluşturulan optimal portföylere göre daha yüksek bir performans göstermişlerdir.İncelenen dönemde hazine bonosunun ortalama getirisi İMKB 30 ve İMKB 50 endekslerine çok yakın gerçekleşmiştir. Bu sebeple Jensen performans ölçütü bir diğer ifadeyle alfa iyi çalışmamıştır. Portföy yöneticisinin performansını ölçen alfa özellikle endeks getirisiyle hazine bonosu arasındaki farkın açıldığı düşük faiz dönemlerinde iyi bir gösterge olmaktadır. Düşen faiz ortamında yatırımlarını borsada değerlendirmek isteyen yatırımcılar sadece İMKB 30 endeksi ile kendilerini sınırlamamalı İMKB 50 endeksini de kullanmalıdır. Ayrıca yatırımlarının belli bir miktarını risksiz faiz oranını simgeleyen hazine bonosunda tutmaları portföyün riskliliğini azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
“The Application of Quantitive Methods on the Choice of Optimal Portfolio Selection”generate the optimal portfolios with Markowitz mean variance theorem and linear programming using the stocks are traded in iMKB 30 and ¡MKB 50 indices and treasury bond which representing risk free assets, datas between 01.01.2007 and 31.12.2009.The performance of optimal portfolios is calculated with Sharpe, Treynor and Jensen techniques. The performance of stocks in iMKB 50 index and risk free asset is beter than the portfolios which held by stocks in iMKB 30 index. The average yield of risk-free assets is too close the average yield of iMKB 30 and iMKB 50 indices. For this reason, Jensen performance technique ,alfa, could not work effectively. Alfa is an effective indicator in order to measure the performance of portfolio manager at the time of low interest rates when the difference between yield of market and risk-free assets is greater.AThe investors does not limited themselves with iMKB 30 index, also use iMKB 50 index.at the time of low interest rates environment. Furthermore, the risk free assets should be included in the portfolios in order to diminish the risk of portfolio.