Improving the quantification accuracy of Tc-99m mibi dual-phase parathyroid SPECT/ct: Amonte carlo simulation study
Tc-99m mıbı iki aşamalı paratroit SPECT/ct'nin kuantitatif doğruluğunun artırılması: Bir monte carlo simülasyon çalışması
- Tez No: 841409
- Danışmanlar: PROF. DR. ALBERT GÜVENİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Kuantitatif paratiroid SPECT görüntüleme, birincil hiperparatiroidizmi değerlendirmekte kullanılan bir tekniktir ve paratiroid lezyonlarını tanımlanışı ve ayırt edilişi ile hastalık şiddetinin tahmini konusunda potansiyele sahip olabilir. Veri toplama parametrelerinin kuantitatif hata üzerindeki etkisini incelemek, bu tanısal tekniklerin doğruluğunu maksimize etmek açısından önemlidir. Bu çalışmada, bilgisayar simülasyonu kullanarak farklı veri toplama parametrelerinin, yani kollimatör türü, saçılma düzeltme durumu ve rekonstrüksiyon iterasyon sayısının kuantitatif doğruluk üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yöntemler: SIMIND Monte Carlo Simülasyonu ve CASToR yinelemeli rekonstrüksiyon programı, 29.55 cm kristal boyutu ve 128x128 matris boyutuna sahip ticari bir SPECT kamera (Siemens Symbia Intevo Gamma Kamera) simüle etmek için kullanılmıştır. Su ile doldurulmuş dijital silindirik bir fantom oluşturulmuştur. Fantom içine, 0.36 cm yarıçaplı, 1MBq/cc birim Tc99m-Sestamibi radyoaktivite ile doldurulmuş bir küresel adenoma yerleştirilmiştir. Düşük Enerji Yüksek Çözünürlük (LEHR) ve Düşük Enerji Ultra Yüksek Çözünürlük (LEUHR) kollimatör modelleri test edilmiştir. Ayrıca, saçılma düzeltmesi varlığı ve farklı iterasyon sayıları (x16, x32) incelenmiştir. Nicel bilgileri toplamak için bir görüntü FOV tabanlı kalibrasyon yöntemi kullanılmış ve girdi radyoaktivite ile karşılaştırılmıştır. Gözlemler: Saçılma düzeltmesinin varlığı, kuantitatif doğruluğunda %15-20 oranında bir iyileşme sağlamıştır. Optimal iterasyon sayısı, %10 oranında bir iyileşme üretmiştir. Genel olarak, tahmini aktivite konsantrasyonunda %7'ye kadar olan doğruluklar gözlemlenebilir. Sonuç: Parametrelerin optimize edilmesi, kuantitatif doğruluğunda önemli bir iyileştirme sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Quantitative parathyroid SPECT imaging is a technique used to assess primary hyperparathyroidism that may have potential in the identification and differentiation of parathyroid lesions as well as the estimation of disease severity. Studying the effect of data acquisition parameters on the quantification error is important for maximizing the accuracy of this diagnostic technique. In this study, we examine the effects of different data acquisition parameters, namely the type of collimator, scatter correction status, and reconstruction iteration number on the quantification accuracy using computer simulation. Methods: The SIMIND Monte Carlo Simulation and CASToR iterative reconstruction program was used to simulate a commercially available SPECT camera (Siemens Symbia Intevo Gamma Camera) with a crystal size of 29.55cm and 128x128 matrix size. A digital cylindrical phantom filled with water was constructed. A 0.36 cm radius spherical adenoma filled with a uniform 1MBq/cc Tc99m-Sestamibi was placed within the phantom. Low-Energy High Resolution (LEHR) and Low Energy Ultra High Resolution (LEUHR) collimator models are tested. Along with the presence of Scatter correction and differing iteration numbers (x16, x32). An image FOV-based calibration method was used to gather quantitative information and check against the input radioactivity. Results: The presence of scatter correction caused a 15-20 percent relative improvement in quantification accuracy. The optimal number of iterations produced a 10 percent relative improvement. Overall, accuracies as good as 7 percent in estimated activity concentration could be observed. Conclusion: The optimization of parameters can provide a significant improvement in quantification accuracy.