TCMB beklenti anketi tahmin gerçekleşme analizi
Central Bank of Republic of Turkey survey of expectations prediction and realization analysis
  1. Tez No: 312453
  2. Yazar: NARİN EMEKSİZ SUALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada; TCMB Beklenti Anketinde yer alan sorulara verilen tahmin yanıtları ile gerçekleşen değerler karşılaştırılmıştır. Karşılaştırılabilir verilerin aynı zaman dilimi için tahmin verisi içermesi gerekmektedir. Bu nedenle cari ay sonu TÜFE;Döviz Kuru ve Bankalararası Gecelik Basit Faiz Oranı verileri kendi aralarında; cari yıl sonu TÜFE;Döviz Kuru ve Bankalararası Gecelik Basit Faiz Oranı, GSMH Büyüme beklentisi ve Ödemeler Dengesi verileri kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Ayrıca tahmin ufku ilerledikçe (aysonu, 2 ay sonrası, yıl sonu, 12 ay sonrası, 24 ay sonrası TÜFE tahmin ve gerçekleşme karşılaştımaları yapılarak) tahmin gücündeki değişimler incelenmiştir.Ankette katılımcılardan tahmin edilmesi beklenen değerler farklı sayısal büyüklüktedir. Bu nedenle; karşılaştırma yöntemi olarak sayısal büyüklükleri normalize eden kök ortalama kare yüzde hata (RMSPE) yöntemi kullanılmıştır.Çalışmada zaman pencereleri 2002 yılından 2010 yılına kadar birer yıl ileriye kaydırılarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca veriler iki ana zaman dilimi penceresi daha oluşturulmuş yani örtük enflasyon dönemi (2002-2006) ve açık enflasyon dönemi (2006-2010) tahmin performansları karşılaştırılmıştır. Yüksek tahmin hataların olduğu dönemlerdeki ekonomik koşullar incelenerek tahmin hatalarının nedenleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to compare the forecasts of Central Bank Expectation Survey participants with realized values of these macroeconomic variables. The forecasted and the realized values should belong to the same time horizon in order to be comparable; ie; current month end inflation index, foreign exchange parity and interbank overnight simple interest rate forecast and realized values are compared. Likewise current year end inflation index, foreign exchange parity and interbank overnight simple interest rate, national gross product growth rate and balance of payments forecast and realized values are compared. Another examined issue is the effect of the forecast horizon to the forecast accuracy. Mothn end, 2 month later, year end, 12 month later and 24 month later forecast accuracy of inflation index is compared.As the answers to different macroeconomic variables have different scalar values the forecast errors are found by the root mean square percentage error method (RMSPE method normalizes the scalar values).In this work the forecast accuracies are calculated as time windows sliding for each year from 2002 and 2010. Another comparison is also made by dividing the data into 2002-2005 and 2006-2010 windows as they are the implied inflation targeting and explicit inflation targeting periods