Türkiye'deki Gürcü ve Çerkes Diasporasının gözüyle Abhazya meselesi ve kimlik sorunu
The Abkhazian issue and the problem of identity seen from Georgian and Circassian Diaspora in Turkey
  1. Tez No: 312458
  2. Yazar: KEİSUKE WAKİZAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, SSCB döneminden sonra ortaya çıkan Abhazya Meselesinin Türkiye'deki Çerkes ve Gürcü topluluklarının kimlik yapısını nasıl etkilediğini göstermektedir. Bir de bu çalışma, bu topluluklar için Abhazya Meselesi'nin anlamının nasıl değiştiğini anlatmaktadır. 1993'te meydana gelen Gürcü-Abhaz Çatışması, Türkiye'deki Çerkes topluluğunda, özellikle genç Çerkesler arasında ?diaspora? kimliğini oluşturmuştur. Ayrıca Abhazya Meselesi, Türkiye'deki Çerkes topluluğunda ?birleşme?nin sembolü olarak ortaya çıkmıştır. Türkiye'deki Gürcü topluluğu ise 2003 yılındaki ?Gül Devrimi?nden sonra Gürcistan ile ilişkileri güçlendirmiştir. Bu süreçte Türkiye'deki Gürcü topluluğu içinde de ?diaspora? bilinci oluşmaya başlamıştır. Abhazya meselesi de Gürcistan ve Türkiye'deki Gürcüleri bağlayan ?birleştirici? işlevini kazanmıştır. 2008'de Abhazya'nın bağımsızlığının tanınması, 2014'teki Soçi Olimpiyatları'nı ve Çerkes Sürgünü'nü de gündeme getirmiştir. Bu durumun günümüzde Çerkes topluluğu içinde bölünmeler yarattığı söylenebilir. Özellikle Kafkaslarla ilişkileri güçlendirmesi Gürcistan'ın kendi kimliği ile ilgili tartışmalara sebep olmuştur. Sonuç olarak; Abhazya meselesi, hem Çerkesler hem de Gürcüler arasında ?diaspora? kimliğinin oluşumunu hızlandırmıştır. Aynı zamanda, son yıllarda bu toplulukların ?ana yurtları? ile ilişkilerini güçlendirmiştir. Bilhassa teknolojinin gelişmesiyle Abhazya ve Gürcistan'daki gelişmeleri yakından takip etmeleri Türkiye'deki Çerkes ve Gürcüleri daha derinden etkilemeye başlamıştır. Dolayısıyla bu toplulukların yapısı da daha karmaşık olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis shows how the Abkhazian Issue, which occurred after the collapse of USSR, has affected the structure of the identity of Circassian and Georgian societies in Turkey. It also explains how the meaning of this issue has changed for these societies. This issue can be considered as an important factor which formed the identity of diaspora in Circassian society in Turkey, especially among youth. Moreover, it was the symbol of ?unity? for Circassian society in Turkey. On the other hand, Georgian society in Turkey strengthened the relationship with Georgia after ?The Rose Revolution? in 2003. Since that time, the identity of diaspora has been formed in Georgian society in Turkey. The Abkhazian Issue has brought the unifying factor between Georgia and Georgian society in Turkey. The recognition of the independence of Abkhazia brought about the arguments on Sochi Olimpics in 2014 and the Circassian Exile in 19th century together. These arguments have made Circassian society divided. At the same time, particularly Georgia?s strengthening with Caucasian societies caused arguments about Georgian identity. As a result, the Abkhazian Issue accelerated the formation of the identity of diaspora in Georgian society as well as Circassian. At the same time these societies has been influenced more deeply by developments in their ?motherlands?. The structure of these societies became more complicated because of strengthening the relationships with their ?motherlands? and the technology development.