Rize/Pazar/Akbucak, Ortayol ve Uğrak köylerinin etnik yapıları
  1. Tez No: 62638
  2. Yazar: GÜLSEN BALIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRBÜZ ENGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
ÖZET Anadolu geçmişten günümüze uzayıp gelen çeşitli uygarlığa, klana yurtluk etmiştir. Binlerce kavim gelmiş geçmiş hepsi bir şeyler katmış Anadolu'ya- Bundan dolayıdır ki; Anadolu kültürünü bu çeşitliliği gözönünde bulundurarak değerlendirmemiz gerekir. Türkiye sınırları içerisinde; Azerisiyle, Gürcüsüyle, Kürdüyle, Çerkeziyle, Lazıyla, Hemşinlisiyle ve sayamadığımız birçok etnik grup yaşamaktadır. Türkiye kültürünü tanımak, anlamak, yorumlamak ve bilimsel boyutlarda değerlendirebilmek için günümüzde ulusal ve uluslararası ilişkiler konjonktüründe“kimlik”,“Milli kimlik”,“Etnik yapı”,“Etnik Grup”gibi kavramların bilinmesi gerekir. Özellikle kırkı aşkın etnik grubu bünyesinde barındıran Anadolu'da bu kavramların açıklık kazanmasına yönelik yapılacak olan bilimsel çalışmaların gereği birinci derecede önemlidir. Dünyada meydana gelen yeni oluşumlar Sovyet Rusya'nın yeniden yapılanma sürecine girmesi ve Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını ilan etmesiyle yeniden milliyetçilik akımı gündeme gelmiş, bu akım beraberinde aslında her zaman var olan“kimlik”arayışım daha belirgin olarak ortaya çıkartmıştır. Rize/Pazar Akbucak, Ortayol ve Uğrak Köyleri'nin Etnik Yapılan adlı araştırmada bir etnik grubun ne zaman ve nasıl meydana geldiğinden çok, araştırma yöresindeki Hemsin etnik grubunun Türkiye sınırları içerisinde kendilerini ne olarak kabul ettikleri ve hangi kültürel kimliği benimsedikleri üzerinde durdum, ikinci olarak Hemsin etnik grubunun kültürel yapılarını genel hatlarıyla vermeyi amaçladım. Son olarak da köy-şehir ilişkisinin yoğun olduğu yöre insanın kendi kültürel unsurlarını özde koruyarak yeni bireşimlere ulaştıklarım saptayarak Hemsin etnik kültüründe daha çok ekonomik nedenlerden kaynaklanan değişimi vermeye çalıştım.Türkiye'de çok küçük bir azınlık olan Hemsin Etnik Grubunun kültürel unsurlarını içermekte, Rize/Pazar Akbucak Ortayol ve Uğrak Köyleri'nin Etnik Yapılan adlı bu çalışma bilimsel tartışma ve çözümlemeleri içermeyen durum saptama niteliğinde bir araştırmadır. Anadolu'da yaşayan etnik gruplar: Abazalar,“Biz Abazayız çünkü bizim kendimize ait bir dilimiz var”, Yahudiler,“Bizim dinimiz farklı”Ermeniler,“Bizim ayıu atadan geldiğimize inandığımız bir soy mitimiz var”, Hemşinliler, Bizim kendimize ait bir adımız var bize Hemşinli derler“ yanıtını veriyorlar. Rize/Pazar/Akbucak, Ortayol ve Uğrak Köyleri'nin Etnik Yapılarını kapsayan çalışma genel anlamda konuyu yakından ilgilendiren kavramlar. Hemsin Etnik Grubunun Türkiye sınırları içindeki dağılımım ve araştırma bölgesi olan Rize ili Pazar ilçesi içindeki dağılımım, genel olarak bölgenin ve Hemşinlilerin tarihçesini, Hemsin etnik kültürünü, dinsel yapışım, dil özelliklerini, ekonomik yapışım, sosyal ve toplumsal örgütlenmesini, aile ve akrabalık ilişkilerini, mülkiyet ve mirasın yaıusıra maddi ve manevi alandaki kültürel unsurları da içermekte. Etnikliğin en önemli özelliği: kollektif bir ad, ortak bir soy miti, paylaşılan tarihi anılar ortak kültürü farklı kılan bir ya da birden fazla özellik, özel bir yurtla bağ ve nüfusun önemli kesimleri arasında dayanışma duygusudur. Bu özellikler etnikliğin belirleyici özelliği olup, bir topluluğa etnik bir grup demek için bu maddelerin hepsinin bir arada olması gerekmez. Bir etnik grup bu özelliklerin ne kadar çoğuna sahipse o oranda etnik kimliğim daha belirgin olarak ortaya koyar. Üç Hemsin köyünün etnik yapılarını içeren çalışma tarihi kaynaklara dayalı bir köken araştırması olmayıp bu etnik grubun ne zaman, nasıl ve nerede oluştukları değildir. Akbucak, Ortayol ve Uğrak köylerinde yaşayan halkın kollektif bir adımn olması, aynı tarihi anıları paylaşması, ortak kültürü farklı kılan bir ya da birden fazlakültürel unsurunun bulunması, nüfusun önemli kesiminde dayanışma özelliğinin varlığı gibi nedenlerden dolayı bir etnik gruptur ve burada yaşayan halk kendini Hemşinli olarak tanımlamaktadır. Bu çalışmada Hemsin etnik yapısı ana hatlarıyla verilmiştir. Kültürel yapı, alanda olduğu gibi derlenmiş, derlendiği gibi aktarılmıştır. Araştırma yöresinde Hemsin etnik kimliğine sahip çıkan halk, hemen ardından ”Biz Türkiye'de yaşıyoruz, dilimiz Türkçe, dinimiz Müslümanlık bu nedenle biz kendimizi Türk kabul ediyoruz" diye pekiştiriyorlar. Elliye yakın etnik grubun yaşadığı Anadolu, diğer ülkelere göre farklı olan bu özelliğinden dolayı zaman zaman kaygılar, problemler yaşamaktadır. Ancak unutulmaması gereken bir gerçek var ki Anadolu kültürü bu özelliğinden dolayı zenginleşmiş, renklenmiş, çeşitlenmiş bir anlamda evrensel boyut kazanmıştır. Bu nedenle yalnızca Anadolu kültürünü özümseyerek anlamak, çözümleyerek yorumlamak evrensel kültürüne ulaşmada temel oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
244 SUMMARY Anatolia has been a motherland for various civilizations and clans from past to the present. There came thousands of nations and each added something to Anatolia. Thus we should evaluate Anatolian culture by bearing in mind this variety. There are lots of ethnic groups living in Turkey's frontiers. These are; Azeris, Gürcüs, Kurds, Çerkez, Laz, Hemşins and various others. In order to know, understand, interpret and evaluate Turkish culture in scientific dimensions, it's necessary to know what concepts like“Identity”,“National Identity”,“Ethnic Structure”and“Ethnic Group”are.lt's especially important to make scientific studies that will enlighten these concepts in Anatolia as it includes more than 40 ethnic groups in its body. With the new formations taking place in the world, reformation ot Soviet Russia and independence announcement of Turkish Republics, nationalism trend has come to discussion and this trend has brought to light“search for identity”more clearly. In the research study named“Ethnic Structures of Akbucak, Ortayol and Uğrak villages of Pazar district of Rize province”, I'veşü' discussed an ethnic group called Hemsin, how they identify themselves and which cultural identity they bear on. Secondly, I aimed to give the cultural structure of Hemsin ethnic group in general.And finally, by observing that people of the region have reached to new synthesis by maintaining their own cultural char actşri sties in essence, I aimed to give the change in Hemsin ethnic culture sourcing mostly from economic reasons. This study involves cultural characteristics of Hemsin ethnic group which is a veiy small minority in Turkey.245 This study doesn't involve scientific discussion and analysis.lt's just a study in the quality of fixing a position. Among the ethnic groups living in Anatolia; Abhazas say“We are Abhaza, because we have our own language”, Jews say“Our religion is different”, Armanians say“We have a family myth, so we believe that we are from the same origin.”and people of Hemsin say“We have a name şelonging only to us, people call us Hemşinli.”This study includes concepts related closely with the subject, dispersion of Hemsin ethnic group in Turkey's frontiers and in Pazar district of Rize province which is the field of this research study, ethnic culture and religious structure, social organization, family relationships, possession of the people of Hemsin. The most important characteristics of an ethnic group are the collective name, common family myth, common history and culture. Although these characteristics are important, it's not necessary to have all these characteristics together in order to call a commiunt“ethnic group”If a group h Y as most of these characteristics, it puts forward its ethnic identity more clearly. This study, involving the ethnic structures of three Hemsin villages is not a research for origin based on historical sources and doesn't discuss when, how and where this ethnic group existed. People living in Akbucak, Ortayol and Uğrak villages are an ethnic group as they cany all the characteristics we have mentioned above. Hemsin ethnic stucture has been given in this study with its major outlines. Cultural structure has been collected in the region and has been transfered as it had been collected.246 People who own Hemsin ethnic identity, after telling that they are the people of Hemsin, tell that they are living in Turkey and speak Turkish, and are muslim. so they feel themselves Turkish. Different from other countries, Anatolia, where live about 50 ethnic groups, sometimes live problems because of its different characteristic. However, there is a truth that may not be forgetten; It's because of this characteristic that Anatolian culture has been enriched, noloured, diversified and in a sense it has gained a universal dimension. Thus, only understanding Anatolian culture by analysing it, will form a base for reaching universal culture.