Televizyonda kamuoyunu bilgilendirme amaçlı mesaj oluşturma ve yönlendirme sürecinde sunucu/yorumcunun işlevsel rölü
Functional role of commentators throughout the process of orienting public opinion and message in television
  1. Tez No: 312480
  2. Yazar: FATMA NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde haber program türlerinde soru-cevap olarak nitelenen söyleşi yöntemi sıkça kullanılmaktadır. Bu çalışma içerisinde söyleşi yönteminin kullanıldığı haber programlarındaki kişilikler arasında yer alan commentator (sunucu/yorumcu) kavramı irdelenmiştir. Literatürde farklı uygulamalar için kullanılan ve tek bir tanımı bulunmayan ?commentator? kavramı, araştırma boyunca sunucu/yorumcu olarak nitelendirilmektedir. Çalışmada Türkiye'de yayın yapan ulusal televizyon kuruluşlarında, 2010-2011 yılları arasında yayınlanan programlarda görev alan, sunucu/yorumculardan oluşan örneklem üzerinde inceleme yapılmıştır. Bu araştırmanın amaçları; sunucu/yorumcuların mesleki olarak tanımını yapmak, karar verici rollerini belirlemek, kamuoyunu bilgilendirme amaçlı mesaj oluşturma ve yönlendirme sürecinde nasıl bir işleve sahip olduklarını ortaya çıkarmaktır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada, yapılan görüşmeler, N-Vivo programında betimsel analiz yapılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, görüşülen medya profesyonellerinin mesleki tanımlarını net biçimde ifade edemediği ve kavramın uygulamada net bir tanıma sahip olmadığı bulgulanmıştır. Sunucu/yorumcuların genellikle kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğu taşıdıkları ve kişisel olarak önem verdikleri, toplumu ilgilendiren konu ve durumlarda özellikle mesaj verme eğiliminde oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Talk-show method defined as ?question and answer? is frequently used in news programs types. In current study, the concept of commentator, among people involved in news programs, was questioned. The term commentator which is used for different applications in the literature, is defined as commentator (a person who announces and comments on news concurrently) in the study. In current study, evaluations were made on the sample comprising of commentators who were employed in program broadcasted in 2010-2011 period in national television channels in Turkey. The aims of the study are to define commentators as a person, determine the subjects that they make decision on, clarify their function throughout the process of creating messages to inform and orient public opinion. In the study, qualitative research method was used. Interviews were analyzed by using descriptive analysis method in N-Vivo software package programme. As a conclusion, it was founded that commentators have responsibility to inform public and they tend to give messages about the subjects and conditions which they personally value and on the topics of which concern the society.