Sözsüz iletişim işaretleri ve ergenlerde sözsüz işaret bilgisinin analizi
Nonverbal communication cues and analizing nonverbal cue knowledge of adolescents
- Tez No: 312479
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HÂLUK YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
İletişim biçimlerinin en önemlilerinden biri olan sözsüz iletişim, konuşma ya da kelime harici tüm iletişim türlerini kapsar. Birey anne karnından itibaren çevresiyle iletişime geçer ve bunu sözsüz işaretlerle yapar. Sözsüz iletişim işaretlerinin kullanımı hayat boyu devam eder. Sözsüz iletişim işaretlerini okuma ve doğru bir şekilde yayma, sosyal yeterliliğin öncelikli bileşenlerinden biridir. Bu beceri hem yetişme döneminde aile ortamında kazanılabilir, hem de çocukluk ve ergenlikte öğretilebilir. Bu çalışmada, alanda genel bir tarama yapılarak hem eski hem de yeni araştırmalar özetlenmiştir. Araştırma bölümünde ise iki ayrı ilde yaşayan ve birbirinden aile kültürü ve sosyo-ekonomik yapı olarak farklı olan ergenlerin sözsüz iletişim bilgisi ölçülmüştür. Araştırma sonucunda Doğu Anadolu'da yaşayan ergenlerin İstanbul'da yaşayan akranlarına göre daha fazla sözsüz işaret bilgisine sahip oldukları ve ebeveynlerinin eğitim seviyesi ile ergenlerin sözsüz işaret bilgisi arasında ters yönlü bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As for being one of the major types of communication, nonverbal communication involves all the forms of communication other than speaking or words. An individual communicates with his/her environment since being an embryo and performs this by means of nonverbal cues. Using nonverbal cues lasts throughout the life. Reading and emitting nonverbal cues is one of the primary components of social competence. This ability can be both acquired through the growing period in the family climate and thought in the childhood and adolescent. In this study by revising the discipline both old and new studies has been summarized. At the research faze the adolescents, who are living in two different provinces and differentiate each other by their family cultures and sociocultural construct, are tested to be measured for nonverbal sign knowledge. At the end of the study it has been stated that the adolescents who live at the East of Anatolia have more nonverbal cue knowledge than the peers live in Istanbul and there is an opposite relation by the education level of the adolescents' parents and their nonverbal cue knowledge.