282 numaralı Hısn-ı Mansûr (Adıyaman) Şer'iyye Sicili (H. 1315-1316/M. 1898-1899)
Shari?a Registry numbered 282, Hısn-ı Mansûr (Adıyaman) (H. 1315/1316 M.1898/1899)
- Tez No: 312486
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KÜRŞAT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
Osmanlı Devleti'nin en önemli yargı organı Şer`i Mahkemelerdir. Devletin muhtelif devirlerdeki hukukî, iktisadî, dinî, askerî ve idarî müesseseleri hakkında çok değerli bilgiler bu mahkemelerin defterlerinde bulunmaktadır. Bu belgeler din, dil, renk farkı gözetmeksizin bütün teb`a ile ilgili olayları ve bu olayları ilgilendiren mahkeme kararlarını ve idari düzenlemeleri ihtiva etmektedir.Bu çalışma 282 numaralı Hısn-ı Mansûr (Adıyaman) H. 1315/1316 M.1898/1899 Şer`iyye Sicilidir. Çalışmamızın başında Osmanlı hukuk sistemi ve Şer`iyye Sicillerinin tanımı, ortaya çıkışı, tarihi gelişimi, Şer`iyye Sicillerinin önemi ile 282 numaralı Adıyaman Şer`iyye Sicilini ana hatlarıyla ele alarak izah etmeye çalıştık.Çalışma da toplam 114 belgenin içerisinde darp, cerh, hırsızlık, ziraat ürünlerinin tahrip edilmesi, haneye tecavüz gibi konular bulunmaktadır. Bu davaların mahkemeye intikali ve mahkemenin nasıl karar verdiğini işlemektedir.
Özet (Çeviri)
The most important judicial body of the Ottoman Empire is Shariah courts. İn the books of such courts, there is valuable information about the legal, economic, religious, military and administrative institutions of State?s different eras. Paying no attention to which religion, language and nation public have, not only these documents include the events about the whole public, but also they include verdicts and administrative regulations about these events.This study is Shari'a Registry numbered 282, Hısn-ı Mansûr (Adıyaman) (H. 1315/1316 M.1898/1899). At the beginning of our study, we tried to explain the Ottoman legal system and shari?a registries, when they occurred, historical development, the importance of shari?a registries and Shari?a Registry numbered 282 Adıyaman with its main lines.In the 114 documents of the study, there are issues such as assault, wounding, theft, destruction of agricultural products and trespass. It handles how such cases are taken to the court and how the courts have decided.