Sevinç Çokum'un romanlarında sosyal yapı
Sevinç Çokum's novels of social structure
  1. Tez No: 312488
  2. Yazar: NECLA DAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Edebiyatımızın önemli isimlerinden Sevinç Çokum, içinde bulunduğu toplumun sosyal ve siyasi yapısını, kültürel değerlerini ve inançlarını başarılı bir şekilde gözlemleyip eserlerinde okuyucularına bu unsurları sunar. ?Sevinç Çokum'un Romanlarında Sosyal Yapı? başlıklı tez çalışmamızda sosyal ve siyasi unsurlar üzerinde durmaya çalıştık.Çalışmamızın birinci bölümünde Sevinç Çokum'un hayatını ele aldık. Yazarın hayatını çocukluk, gençlik ve olgunluk dönemi diye üç bölümde inceledik. Aynı bölümde yazarın eserleri hakkında bilgi verip romanlarının özetini verdik. Sevinç Çokum'un sanatçılığı hakkında bilgi verdiğimiz kısım da bu bölümde yer almaktadır.?Sevinç Çokum'un Romanlarında Sosyal Yapı? başlıklı ikinci bölüm, romanlarda sosyal yapının incelendiği asıl bölümdür. Bu bölümde aile kurumu, göç, eğitim, ekonomi, siyasi hayat, din, toplumsal sınıflar, sağlık, edebiyat, müzik, gelenek ve folklor unsurları başlıklarını işledik.Çalışmamızın sonuç bölümünde, ulaştığımız genellemelere yer verdik.Kaynakçada ise Sevinç Çokum'un romanlarının, çalışmada yararlandığımız makale ve kitapların künyelerini verdik.Anahtar Sözcükler1.Sevinç Çokum2.Sosyal Yapı3.Toplum4.Yozlaşma5.Roman
Özet (Çeviri)
Sevinç Çokum, one of the important figures of our literature, observing the beliefs, cultural values, social and political structure of her society in a succesful way, introduces these elements to her readers. We have tried to focus on social and political elements in our thesis study entitled as ?Social Structure in Sevinç Çokum?s Novels?.We have studied Sevinç Çokum?s life in the first chapter of our study. We have analyzed the life of the writer in three chapters as infancy, youth and adolescence. We?ve introduced the summaries of the novels by giving knowledge about works of the writer in the same chapter. The part in which we have given knowledge about her artistry takes place in this chapter.The second Chapter entitled as ?The Social Structure in Sevinç Cokum?s Novels? is the main chapter in which the social structure in novels is analyzed.We have processed with the titles; family institution, immigration, education, economy, political life, religion, social classes, health, literature, tradition and folkloric elements.We?ve given place to generalizations to which we have reached at the end of the study in the last chapter of our study. We?ve also given Sevinç Çokum?s novels, articles that we have benefited from in the study and identification plate of books in the References.Keywords1. Sevinç Çokum2. Social Structure3. Community4. Corruption5. NovelÖNSÖZ