Kimlik temelli çatışmalar ve barış arayışları; Kıbrıs ve Lübnan'ın analizleri
Identity based conflicts and peace researches; analysing Cyprus and Lebanon
  1. Tez No: 312496
  2. Yazar: YAKUP ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYKUT ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu çalışmada ?Çatışma Kuramları ve Kimlik Temeli Çatışma Yaklaşımları? ışığında Kıbrıs ve Lübnan?daki çatışmalar ve iç savalar sebepleri ve çatışma teorileri ışığında karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Ardından, iki ülkedeki barış çabaları ve süreçleri incelenmiştir. Birinci bölümde çatışmanın tanımı yapılmış ve çatışmalarla ilgili yapısal farklı teoriler tartışılmıştır. Çatışmalar ile ilgili teoriler ?kimlik temelli çatışmalar? ile ilgili tartışmalara göre yorumlanmıştır. ?Kimlik Temelli Çatışmalara? girilmeden önce kimliğin tanımı yapılmış, kimlikle ilgili tartışmalar anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Kıbrıs irdelenmiştir. Öncelikle Kıbrıs?taki tarihsel süreç anlatılmış, tarihsel sürecin içerisinde çatışmaların kökleri, nedenleri ve barış çabaları gösterilmiştir. Ardından, Kıbrıs?taki iki etnik grubun aktörleri, kimliksel dönüşümü ve algılamaları tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Lübnan analiz edilmiştir. Lübnan anlatılırken tarihi, sistemi, sistem içerisindeki aktörler, çatışmanın sebepleri ve kimliksel algılamalar tartışılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise birici kısımda bahsedilen çatışma kuramları ve özellikle de kimlik çatışmaları boyutunda Kıbrıs ve Lübnan karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Çatışmaların tek bir nedene bağlı olmaksızın çok bileşenli, kompleks olduğu ve nedenlerin etkisinin oranlarının farklılık gösterebileceği iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is made in the light of the ?Conflict approaches, conflicts concepts and identity based conflicts? also internal wars reasons from Cyprus and Lebanon here the conflicts are presented in the view of theoretical conflicts being a compared analyze. In a short way is shown the fights and processes for peace between these two countries. In the first chapter is shown the presentation of these conflicts and some different theories regarding the structures of these conflicts. Theories about conflicts ?conflicts about identity based? are commented in interested conflicts. Before to get into the subject of ?Identity based conflicts? it will be shown the presentation of identity, also here are presented debates about identity. In the second project of this work was examined the case of Cyprus, was presented the Cyprus`s history, the historical period of these debates roots, reasons and fights for peace. Also was shown that in Cyprus exist only two big ethnical groups actors, here was debated the concepts of identity changes and perceptions. In the second chapter is presented the case of Lebanon, history, system, the actors inside system, the reasons of these conflicts and identity perceptions. To the end of this work, like a conclusion of the first part discussed about the conflicts theories especially the identity conflicts from Cyprus and Lebanon, was made an analyze that is comparing each other, was made a claim to shown the reasons of these debates to show how complex and different they are.