Değerler, siyasal ideoloji ve bilişsel karmaşıklık düzeyi değişkenlerinin oy verme davranışı ile ilişkisi
Relation between values, political ideology, level of cognitive complexity and voting behavior
- Tez No: 312505
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada değerler, siyasal ideolojiler, bilişsel karmaşıklık düzeyi (siyasal düşüncenin karmaşıklığı) ve siyasal sözlerle oy verme davranışı arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; 1) bireylerin önem verdikleri değerlerin siyasal ideoloji gruplarına göre farklılaşıp farklılaşmayacağı, 2) bireylerin önem verdikleri değerlerin oy verdikleri partilere göre farklılaşıp farklılaşmayacağı, 3) bireylerin bilişsel karmaşıklık düzeylerinin siyasal ideoloji gruplarına göre farklılaşıp farklılaşmayacağı incelenmiştir. Ek olarak, bireylerin tercih ettikleri siyasal sözler ile bilişsel karmaşıklık düzeyleri ve oy verdikleri partiler arasındaki ilişkiler incelenmiş ve bilişsel karmaşıklık düzeylerinin oy verilen parti grupları arasında farklılık gösterip göstermeyeceğine bakılmıştır.Bulgulara göre, sağ görüşlüler geleneksellik, uyma ve güvenlik değerlerine daha fazla önem verirken, sol görüşlüler evrenselcilik, öz yönlendirme ve iyilik değerlerine daha fazla önem vermektedirler. Oy verilen partiler açısından karşılaştırıldığında AKP'ye oy verenler, geleneksellik, uyma ve güvenlik değerlerine CHP'ye oy verenlerden daha fazla önem vermektedirler. CHP'ye oy verenlerse evrenselcilik ve hazcılık değerlerine AKP'ye oy verenlerden anlamlı olarak daha fazla önem vermektedirler.Ayrıca siyasal ılımlı görüşe sahip bireylerin bilişsel karmaşıklık düzeyi, sağ görüşlü ve sol görüşlü bireylerde olduğundan anlamlı olarak düşüktür. Bununla birlikte sağ görüşlülerle ve sol görüşlüler arasında siyasal düşüncenin karmaşıklığı açısından anlamlı bir fark görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between values, political ideologies, level of cognitive complexity (complexity of political thoughts), political promises and voting behavior. In accordance with this aim, 1) the values of individuals that they care about whether or not to differentiate political ideology groups, 2) the values of individuals that they care about whether or not to differentiate in terms of the parties they voted for, 3) The levels of the cognitive complexity of individuals has been examined whether or not to differentiate in terms of their political ideology groups. In addition to these, the relationships between the levels of the cognitive complexity of individuals, the parties they voted for and the political promises which they prefer were investigated and the level of the complexity of the political thoughts has been examined whether or not to differentiate in terms of political ideology groups.According to the findings, while right-wing supporters more emphasis on tradition, conformity and security values, the left-wing supporters give more importance to values of universalism, self-direction and benevolence. While making comparison between the parties they voted for, AKP supporters give more importance to tradition, conformity and security values than those who voted for the CHP. CHP voters give significantly more importance to universalism and hedonism values than those who voted for the AKP.In addition, the level of cognitive complexity of individuals who have moderate political vision is significantly lower than right-wing and left-wing supporters. Between right-wing and left-wing political thought, however, no significant difference was observed in terms of complexity.