Girit kökenli mübadil kadınlar üzerine sosyal antropolojik bir araştırma
Social anthropology of women refugees based on Crete
  1. Tez No: 312504
  2. Yazar: ARZU ÖZTOK AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Göç çağımızın en önemli olgularından birisi olarak, tüm toplumlarda sosyo ekonomik dinamikleri etkileyen bir olgudur. Kadınlar da göç olgusundan doğrudanetkilendikleri için, ailenin temeli olan kadınların göçle beraber ortaya çıkan yabancıtopraklardaki kültürel değişim ve adaptasyon süreçleri büyük önem taşımaktadır.Çalışmada zorunlu göçe tabi tutulan insanların değişim ve adaptasyon süreci; bu durumun neden olacağı etkinin yansıması ele alınmıştır.? Girit Kökenli Mübadil Kadınlar Üzerine Sosyal Antropolojik Bir Araştırma ? isimli çalışmanın sürecinde Tirilye yöresinde Girit kökenli kadın göçmenlerin aileleri, yaşantıları üzerinde kültürel değişime yönelik önemli veriler elde edilmiştir.Çalışma konusu olan göç, göçmenlerin kişisel deneyimlerine dayanarak değişmektedir. Çalışma kapsamı Tirilye ve çevresine mübadele sorası göç etmiş kadınların günümüzdeki ve yakın geçmişteki kültürel durumları antropoloji disiplininin araştırma yöntemleri ve incelediği konular ışığında ortaya konmuştur.Anket verilerinden elde edilen bulgular ışığında, kadınların çok büyük bir bölümüzorunlu göç sonrası kültür ve geleneklere adaptasyon sorunu yaşamıştır. Bu süreçte kadınlar yemek kültürü, evlilik tercihi gibi konularda Girit'teki kültürlerinin devam ettiğini vurgulamıştır. Ayrıca kadınlar Girit göçmenleri ile evlilik tercihini de sürdürmüşlerdir ve Girit'e özgü kültürel ve toplumsal miras devam ettirilmiştir. Bu durum özellikle İleri yaş kadın grubunda daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Erken yaş grubunda ise Girit kimliği ve kültüründen uzaklaşıldığı gözlemlenmiştir.Bu durum cinsiyetler arasında da farklılık göstermektedir. Zorunlu göç ile yaşanan adaptasyon problemi kadınlar tarafından erkeklere nazaran daha kolay atlatılmıştır.Tirilye özelinde incelenen bölgenin Girit ile coğrafi ve iklim bakımından büyük farklılık göstermeyişi ve ekonomik anlamda benzer faaliyetlerin sürdürüldüğü bir yer olması nedeni ile Trilye'ye yerleşen mübadiller kendilerini şanslı saymaktadır. Bu durum kültürel değişim ve adaptasyon konusunda cinsiyet durumu gözetilmeksizin mübadillere büyük yarar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
As one of the most important phenomena of our time migration phenomenon affecting all societies, socio-economic dynamics. As Women are directly affected by the phenomenon of migration as a basis of family,the duration for adaptaion and cultural exchange which occurs in foriegn land have great importance for them.In this study,the people forced to migrate , their process of adaptaion and some changes on people have been dealt ,at the same time, the reflection of this situation and its likely socio -effects on life have been dealt.The process of the study called ,Social Anthropology of Women Refugees Based on Crete,information about "Cretan origin women living in Trilye their families, their venues, business districts to reflect on the cultural exchange data have been obtained.Therefore, the migration study, evaluated on the basis of personal experiences of immigrants. In the study of women who immigrated after the exchange Tirilye and around the present and recent past, research methods, and examines issues of cultural conditions were defined by the discipline of anthropology.Derived from the survey findings, a large part of women experienced adaption problems about customs and traditions after forced migration. In this process, the women emphasized that they have carried on customs from Crete about issues such as food culture, women, marriage type, the choice of marriage, the importance of children's gender, partner relationships .In addition, these women continued to prefer to marry immigrants from Crete and Crete unique cultural and social heritage has been continued. This case has been particularly seen on the older age group, but it has been observed that on early age group had removed away from identity and culture of Crete.This situation also differs between the sexes. Forced migration and its adaptation problems have been got over by women more easily than men.Emigrants settled Trilye count themselves lucky as when Tirilye ,evaluated in the case of the region,has no big difference with respect to geographical and climatic and economic sense.This provides a great benefit to refuges related to cultural exchange and adaptation issues regardless of gender status.