Hemodiyaliz tedavisi gören hastalarda biyoelektrik impedans analiz, antropometrik ölçümler, biyokimyasal ve malnutrisyon tarama araçları ile nutrisyon durumu değerlendirilmesi
- Tez No: 762035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Hemodiyaliz tedavisi gören hasta sıklığı gün geçtikçe artmakta olup , bu hastaların renal replasman tedavisi ile uzun bir yaşam şansı olmaktadır. Bu hastalarda önemli bir konu olan yaşam kalitesini en çok etkileyen durumlardan biri malnütrisyondur. Malnütrisyonun önlenmesi veya gelişmiş olan malnütre durumun tespit edilip tedavisi ile yaşam kalitesinin artırabileceği; mortalite ve morbidite de ciddi azalma olacağı aşikardır. Her geçen gün hemodiyaliz hastalarında malnütrisyon prevalansını saptamak amacıyla yeni beslenme risk skorları geliştirilmektedir. Bizim bu çalışmadaki amacımız hemodiyaliz tedavisi gören hastaların beslenme tarama araçları (GLİM, PG-SGA, MUST, NRS2002), antropometrik ölçümler, biyoelektrik empedans analiz ile malnütrisyon riski olan veya malnütre hastaları saptamaktır. Ayrıca beslenme tarama araçlarının GLİM kriterleri ile uyumunu ve GLİM kriterlerinin ilk aşaması olan“herhangi bir beslenme tarama aracında malnütrisyon riski”ifadesine göre malnütrisyon riskini en çok tespit eden beslenme tarama aracını bulmaktır. Yöntem: Çalışmaya 01/02/2022-31/05/2022 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Diyaliz Ünitesinde rutin hemodiyaliz programına alınmış, ayaktan hemodiyaliz tedavisi alan 102 hasta dahil edilmişti. Hastalar demografik ve klinik özellikleri , diyet ile protein enerji alımı, hemodinamik ve biyokimyasal verileri, antropometrik değerleri ölçüldü. Diyaliz seansı sonrası BIA çekimi yapıldı. Beslenme tarama araçlarının anket soruları dolduruldu. Hastalar malnütrisyon olan ve olmayanlar diye gruplara ayrıldı, malnütre olanlar kendi içinde orta-ağır diye sınıflandırıldı. Bulgular: Çalışmamızda yaş ortalamaları 50,2 ± 14,6 (31-83) arasında olan 54'ü kadın, 48 erkek olmak üzere 102 katılımcı mevcuttur. Çalışmaya katılan tüm katılımcıların ortalama diyaliz süresi 68,4(1-267 ay ) olup ciddi malnutrisyon grubunda 98,3 olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The frequency of patients undergoing hemodialysis treatment is increasing day by day, and these patients have a long chance of life with renal replacement therapy. One of the conditions that most affects the quality of life, which is an important issue in these patients, is malnutrition. It is obvious that the prevention of malnutrition or the detection and treatment of an advanced malnutrition condition can improve the quality of life; mortality and morbidity will also be significantly reduced. New nutritional risk scores are being developed every day in order to determine the prevalence of malnutrition in hemodialysis patients. Our aim in this study is to identify malnourished or malnourished patients with nutritional screening tools (GLIM, PG-SGA, MUST, NRS2002), anthropometric measurements, bioelectric impedance analysis of patients undergoing hemodialysis treatment. In addition, it is to find the compliance of nutrition screening tools with the GLIM criteria and the nutrition screening tool that most detects the risk of malnutrition according to the statement“malnutrition risk in any nutrition screening tool”, which is the first stage of the GLIM criteria. Method: 102 patients who were enrolled in the routine hemodialysis program at Dicle University Faculty of Medicine Dialysis Unit between Dec. 01/02/2022-31/05/2022 and who received outpatient hemodialysis treatment were included in the study. Demographic and clinical characteristics, dietary and protein energy intake, hemodynamic and biochemical data, anthropometric values of the patients were measured. After the dialysis session, BIA was taken. The questionnaire questions of the nutrition screening tools were filled in. The patients were divided into groups as those with and without malnutrition, and those who were malnourished were classified as moderate-severe in themselves. Results: There were 102 participants in our study, 54 of whom were female and 48 male, with an average age of 50.2 ± 14.6 (Dec. 31-83). Although the average dialysis duration of all participants participating in the study was 68.4(1-267 months ) and 98.3 in the severe malnutrition group, no statistically significant difference was found.