Hemodiyaliz tedavisi gören kronik böbrek yetmezliği hastalarında nötrofil lenfosit oranı ve platelet lenfosit oranının kognitif fonksiyonlarla ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between the ratio of neutrophil lymphocytes and platelet lymphocytes and cognitive functions in chronic renal failure receiving hemodialysis treatment
  1. Tez No: 512740
  2. Yazar: EMRE ÇAPAR
  3. Danışmanlar: UZMAN KORAY ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Amaç Hemodiyaliz tedavisi gören Kronik Böbrek Yetmezliği hastalarında az çalışılan kognitif fonksiyon bozukluğunun, hastalığın morbiditesini ve mortalitesini artırdığı ve yaşam kalitesini önemli derecede bozduğu öne sürülmüştür. Çalışmamızda Hemodiyaliz tedavisi gören olgularda kognitif fonksiyon bozukluğu ile inflamatuar parametreler olan Nötrofil Lenfosit Oranı ve Platelet Lenfosit Oranı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Metod Kognitif bozukluk Mini Mental Test ile değerlendirildi. Nötrofil Lenfosit Oranı ve Platelet Lenfosit Oranı hemodiyaliz tedavisi olan hastalarda her ay rutin olarak bakılan tam kan sayımı kullanılarak hesaplandı. Bulgular Çalışmamıza Kayseri Eğitim Araştırma Hastanesi Hemodiyaliz ünitesinde takip edilen en az 6 ay süre ile hemodiyaliz tedavisi gören 50 hasta dahil edildi. Olgularımızın 28'i (%56) erkek 22'si (%44) kadın olup yaş ortalaması 51.6 idi. Hastalarımızın %20'sinde kognitif bozukluk tespit ettik. Kognitif bozukluğu olan hastalarla ileri yaş arasında pozitif korelasyon saptadık (p=0.017). Düşük lenfosit düzeyleri (p=0.002) ve yüksek platelet düzeyleri (p=0.043) ile kognitif bozukluk arasında anlamlı ilişki bulundu. Hastalarımızdaki kognitif fonksiyon bozukluğunun artmış nötrofil lenfosit oranı (p=0.015) ve platelet lenfosit oranı (p=0.002) ile ilişkili olduğunu saptadık. Sonuç Nötrofil Lenfosit Oranı ve Platelet Lenfosit Oranının kognitif fonksiyon bozukluğu açısından yüksek riskli Kronik Böbrek Yetmezliği hastalarını belirlemede yararlı ve maliyet açısından ucuz bir belirteç olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim It has been suggested that the neglected cognitive dysfunction in patients with chronic renal failure receiving hemodialysis treatment improves morbidity and mortality of the disease and significantly impairs the quality of life. We investigated the relationship between cognitive dysfunction and the inflammatory parameters Neutrophil Lymphocyte Ratio and Platelet Lymphocyte Ratio in hemodialysis patients. Method Cognitive impairment was assessed by Mini Mental Test. Neutrophil Lymphocyte Ratio and Platelet Lymphocyte Ratio were calculated using a routine whole blood count every month in hemodialysis patients. Results The study included 50 patients who underwent hemodialysis treatment for at least 6 months followed in the hemodialysis unit of Kayseri Education Research Hospital. 28 of the cases (56%) were male and 22 were female (44%). The mean age was 51.6. We detected cognitive impairment in 20% of our patients. We found a positive correlation between patients with cognitive impairment and advanced age (p = 0.017). We found a significant association between low lymphocyte levels (p = 0.002) and high platelet levels (p = 0.043) and cognitive impairment. We found that cognitive dysfunction was associated with increased neutrophil lymphocyte ratio (p = 0.015) and platelet lymphocyte ratio (p = 0.002) in our patients. Conclusion Our findings suggest that Neutrophil Lymphocyte Ratio and Platelet Lymphocyte Ratio may be useful and cost-effective predictors of high-risk Chronic Renal Failure in patients with cognitive dysfunction.