Yükle ilgililerin taşıma sözleşmesi gereğince beyanda bulunma yükümlülüğü
The cargo interests obligation to give information under the contract of carriage
- Tez No: 312538
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Eşya taşıma sözleşmesi gereğince tarafların, kanunda doğrudan düzenlenmiş olan bir sıra hak ve yükümlülükleri vardır. Bu yükümlülüklerden biri, gönderenin beyanda bulunma yükümlülüğüdür. Beyanda bulunma yükümlülüğü muhtelif hususları içermektedir. Bunlar, eşyanın miktarı, işaretleri, cinsi, niteliği, eşya tehlikeli ise, bunların tehlikeli cins ve nitelikleri, gerektiğinde alınacak tedbirleri, gönderen, yükleten, gönderilen, tesellüm ve teslim günü ve yeri, teslimde ödeme kaydı ve ödeme tutarı ve diğer hususlar hakkında bilgileri, başka bir anlatımla eşya taşıma sözleşmesinin yapılması ve ifası açısından önem arz eden, gönderenin beyan etmesi gerekli tüm hususları kapsar. Zira taşıyan, gönderenin beyan ettiği bu bilgilere dayanarak eşya taşıma sözleşmesi yapmakta, taşıma ücretini belirlemekte, üstlendiği taşımayı gerçekleştirmekte ve bu taşımadan dolayı sorumluluğunu sigorta ettirmektedir. Bu bakımdan, bu hususların tam ve doğru beyan edilmesi büyük önemi haiz olup, gönderen (ve yükleten) beyanların yanlış veya eksik olmasından doğan zararlardan, taşıyana ve zarar gören diğer üçüncü kişilere karşı sorumlu tutulmuştur. Ancak mevzuatta, taşıma sözleşmesinin tarafı olan taşıyanın, yükümlülükleri ve sorumluluğu bakımından ayrıntılı düzenlemeler yapılsa da, gönderenin (yükletenin) sorumluluğu ile ilgili düzenlemeler yetersizdir. Bu nedenle çalışmada eşya taşıma sözleşmesi gereğince gönderenin (yükletenin) tam ve doğru beyanda bulunma yükümlülüğü ile, yanlış veya yetersiz beyandan doğan zararlardan sorumluluğu incelenmiştir. İnceleme sırasında hem mevzuata (6762 sayılı (Mevcut) Türk Ticaret Kanununa, 6102 sayılı (Yeni) Türk Ticaret Kanununa, Türk Sivil Havacılık Kanununa, ilgili Konvansiyonlara ve diğer Kanunlara), hem öğretiye, hem de mahkeme kararlarına isnat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The contracting parties have some of rights and obligations which is directly regulated in act. One of these obligations, is the consignor?s obligation to give information. This obligation includes, the quantity, marks, nature of the goods, in the case of dangerous goods, their type and nature, if necessary precautions to be taken, informations about the consignor, shipper, consignee, date and place of taking over and delivery and informations about other particulars, in other words, all issues which are important to make and carry out the contract of carriage of goods. Because the carrier, makes the contract of carriage, determines carriage charges, carry out carriage and insures own liability on the basis of consignor?s informations. In this regard, to declare these issues completely and accurately have great importance. So the consignor is charged with responsibility for all inadequacy and inaccuracy informations against carrier and all others who suffer damage. However, unlike the carrier?s liability regulations, the consigonor?s liability regulations are insufficient in the legislation. Therefore, in this thesis the consignor?s (shipper?s) obligation to give complete and correct information under the contract of carriage of goods is studied together with the liability for the breach of the obligation, under the regulations (Turkish Commercial Code No. 6762, Turkish Commercial Code No. 6102, Turkish Civil Aviation Act, Conventions and other applicable regulations) and doctrine, as well as court decisions.