Uluslararası finansal piyasaların entegrasyonu ve sayısal tekniklerle analizi
Integration of international financial markets and analyzing with quantitative technics
  1. Tez No: 312537
  2. Yazar: BÜLENT BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL GÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Küreselleşme ile birlikte dünya çapında sermaye hareketliliğinde önemli bir artış olmuştur. Bu sebeple finansal entegrasyon, finans literatüründe üzerinde en çok çalışılan konular arasında yerini almıştır.Bu çalışmada, Türkiye hisse senedi piyasası ile ekonomisi gelişmiş 14 ülkeye ait hisse senedi piyasalarını araştırmaktadır. Uluslararası Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli ile entegrasyon test edilmiştir. ICAPM uygulaması, 2007-2009 yıllarındaki 157 haftalık kapanış verileri ile yapılmıştır. Lineer regresyon, AR, ARCH ve GARCH modelleri kullanılarak Beta katsayısı hesaplanmış ve hisse senedi piyasaları ile dünya portföyü arasındaki duyarlılık test edilmiştir.Test sonuçları göstermektedir ki, Türkiye ile diğer 14 ülkeye ait hisse senedi piyasalarının, MSCI Dünya Endeksi ile önemli sayılabilecek entegrasyonu bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With globalization there happens to be a dramatically rise in the mobility of capital throughout the world. Because of this the term, financial integration has remained the most studied subjects in the finance literature.This study examines the Turkish equity market and 14 countries having developed economies? equity markets of the world . International Capital Asset Pricing Model is used to test of integration. The implementation of ICAPM is established with 157 weekly prices between 2007 and 2009. Linear regression, AR, ARCH and GARCH models are used and find the Beta coefficient to test sensivity between countries equity markets? and world portfolio.The test result highlight that Turkey and other 14 countries have significant integration with world portfolio which is MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index).