Yeni toplumsal hareketlerin siyasal olanı belirlemedeki rolü: Avrupa Sosyal Forumu ve Hareketlerin Avrupasını kurmak
The role of new social movements on establishing political: European Social Forum and building Europe of Movements
- Tez No: 312544
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışmada yeni toplumsal hareketlerin siyasal olanı belirlemedeki rolü, Sosyal Forumlar ve özelinde Avrupa Sosyal Forumu üzerinden incelenmiştir. Çalışmanın amacı, yeni toplumsal hareketlerin yerleşik ve kurumsal siyasete karşı yaratacağı sonuçları ortaya koymaktır. Çalışmada hareketlerin kuruculuk özellikleri, yakın dönem siyasal teori tartışmaları içinde anlamlandırılmıştır. Esasen toplumsal hareketler, tarihsel süreçte toplumsal değişimlerin taşıyıcısı olmuşlardır. Ancak toplumsal hareketlerin yapısındaki değişimler, onların kuruculuk özelliğini de değiştirmiştir. 19. Yüzyılın sonunda sınıf çatışması ve devrim mücadelesiyle şekillenen hareketler 1968-sonrası dönemde yeni bir içerik kazanmış ve mücadelelerini gündelik yaşamın her alanına genişletmişlerdir. Bu süreçte ortaya çıkan yeni toplumsal hareketler yaklaşımı, yaşamsal olanın siyasalın konusu haline gelmesinde önemli bir rol oynamıştır. 1990'ların sonlarıyla birlikte, ekonomik krizler ve küreselleşme olgusunun etkisiyle toplumsal hareketler birbiriyle yakınlaşmış ve ortak eylemlerde bulunma pratikleri artmıştır. 2000'lerin başında bu pratiklerle Dünya Sosyal Forumu ve kıtasal ayakları gelişmiştir. Sosyal Forumlar, hareketlerin yakınlaşma alanı olarak ?hareketlerin hareketi? olgusunu geliştirmiştir. Bu durum, yeni toplumsal hareketlerin geliştirdiği alt-siyasetleri birbirine eklemleyerek yeni aidiyetlerin ve bakış açılarının gelişmesini sağlamıştır. Avrupa ölçeğinde, Avrupa Sosyal Forumu aracılığıyla, toplumsal hareketlerin mücadelesi yeni bir ilişkisellik ve buna dayanan kamusal alan anlayışını geliştirmiştir. Başka bir Avrupa için mücadele, Avrupa Sosyal Forumu zemininde anlam kazanmıştır. Kültürel hareketlerle anti-kapitalist mücadelenin yakınlaştığı bu zemin yeni bir kamusallık ve çatışmacı siyasetin kurulacağı alan olarak görülebilir. Sosyal Forum pratiklerinin geliştirilmesi, yerleşik siyasetin karşısında yeni bir siyaset üretmek için umut verici bir güzergahtır.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of new social movements on establishing political is investigated through Social Forums and especially European Social Forum. The propose of the study is to reveal the results what new social movements will create against established and corporate politics. In the study, founding features of movements interpreted in the recent discussions of political theory. While social movements on the end of 19th century shaped by the struggle of class conflict and revolutionary movements, after 1968 they have gained a new content and expanded in all areas of daily life struggles. The new social movements approach what emerged on that period has a vital role in making political of daily life. The late 1990s, due to globalization and economic crises, social movements has became closer to each other and to make joint action practices has increased. These practices produced the World Social Forum in the early 2000s. Social Forums, as an convergence area of movements, has developed the phenomenon of ?movement of movements?. This situation has provided a new sense of belonging and new perspectives with articulating the new sub-politics developed by social movements. Struggling for another Europe has gained a new ground of meaning with European Social Forum. The ground that cultural movements converged with the anti-capitalist struggle can be seen as a new area that will establish a new publicity and contentious politics. To develop practices of the Social Forum against established politics built a promising path to produce a new politics.