Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Yönetmeliklerinin Türkiye'de değişim süreci
The changing process of (EIA) Environmental Impact Assessment Regulations in Turkey
- Tez No: 312545
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YİĞİTBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) genel olarak, planlama aşamasındaki faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi için, çevreye yapabileceği tüm etkilerin bilimsel ve teknik yöntemlerle tespit edilerek olumsuz etkilerin önlenmesi ya da çevreye zarar vermeyecek şekilde en aza indirilmesi ve olumlu etkilerin arttırılmasıdır. 20. Yüzyılın sonlarına doğru toplumlar çevre politikalarını oluşturmaya başlamışlar ve Çevresel Etki Değerlendirmesi ülkelerin çevre mevzuatlarında yer almaya başlamıştır. Önceleri sadece projeler için uygulanmış, daha sonra kapsamı geliştirilerek plan, program ve politikaların çevresel değerlendirilmesi sonucu Stratejik Çevresel Değerlendirme (SÇD) kavramı ortaya çıkmıştır. Avrupa Birliği'ne üye ülkeler; birlikteliği sağlamak amacıyla çıkarılmış olan Çevresel Etki Değerlendirmesi ve Stratejik Çevresel Değerlendirme Direktifleri doğrultusunda ulusal mevzuatlarını düzenlemektedirler. Bu çalışma ile ÇED'in Türkiye'de ortaya çıkışı, gelişimi, uygulamaları ve bu uygulamalarda karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların çözümleri ile Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde çevre mevzuatındaki Çevresel Etki Değerlendirmesi'ne yönelik çalışmalarda yapmış olduğu değişiklikler ile birlikte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental Impact Assessment (EIA) generally prevents the negative effects of activities in planning phases while assessing the environmental effects under the frame of scientific and technical methods or minimizes the environmental effects as not to damage the environment and to enhance the positive effects. Societies have begun to form environmental policies since end of 20th century and then EIA has started to take place in the legislations of countries. Previously it was applied only for projects but then as a result of environmental assessment of plans, programs and policies, Strategic Environmental Assessment (SEA) has arisen by developing the scope of EIA. EU membership countries regulate the national legislations in accordance with EIA and SEA to ensure the union association. With this study, the emergence and development of the EIA, implementation of EIA by EU membershipcountries,together with implementation problems and their solutions and the changes have been done on EIA at the stage of Turkey's European Union harmonization process are investigated.