1980 sonrası kırsal dönüşüm: Osmancık ve köyleri örneği (Çorum)
The rural transformation after 1980: The case of Osmancık and its villages (Çorum)
  1. Tez No: 312546
  2. Yazar: ÖZGE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Osmancık köylerinin 1980 sonrasında yaşadığı kırsal dönüşüm sürecini inceleyen bu yüksek lisans tezi, 1980 sonrasında uygulanan neoliberal tarım politikalarının Osmancık köylerindeki tarımsal faaliyetleri nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Tez kapsamında, çeltik tarımı başta olmak üzere Osmancık köylerinde tarımsal üretimin ve tarımsal gelirin neoliberal tarım politikalarından nasıl etkilendiği incelenmektedir. Varılan sonuç etrafında köylerin tarımsal gelir kaybı yaşadığı ve bu gelir kaybına bağlı olarak bir kırsal dönüşüm süreci geçirdiği söylenebilecektir. Tarımsal gelir kaybı nedeniyle köylerden yapılan göçler ile köylerde tarımsal gelir kaybına gösterilen direnç, Osmancık köylerindeki kırsal dönüşüm sürecini şekillendirmiştir. Yaşanan kırsal dönüşüm süreci sonucunda Osmancık köylerinde nüfus, aile ve istihdam yapısında değişiklikler yaşanmıştır. Bu değişikliklere göre Osmancık köylerindeki nüfusun giderek yaşlanması ve tarımsal üretimde yer alan kişilerin üretimdeki rollerinin değişmesi kırsal dönüşümün temel sonuçları arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the effects of neo-liberal rural policies on the agricultural activities of Osmancık villages and the rural transformation process after the year 1980. Within the framework of this thesis, how the agricultural production including paddy growing and agricultural income is influenced by the neo-liberal rural policies is examined. The outcome of this study is that the villages have come across with agricultural income loss and accordingly a rural transformation process has been experienced. Therefore, the migration from the villages and the resistance for this income loss has configured the process of the rural transformation of Osmancık villages which effected the population and the structure of family and employment. In conclusion, the ageing of the population and the alteration of the roles of the employed in the agricultural sector in the mentioned villages have been the basic outcomes of this transformation.