Türkiye'de yerel yönetim birlikleri: Türkiye Belediyeler Birliği ve Tarihi Kentler Birliği örnek incelemeleri
Local government unions in Turkey: Unions for Turkish Municipalities and Unions for Historical Urbans
- Tez No: 312555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ülkemizde yerel yönetim birliklerinin ilk izlerine cumhuriyet sonrasında rastlanmaktadır. İlk olarak yerel yönetimler arası işbirliği modeli, köyler arasında uygulanmıştır. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte 442 sayılı Köy Kanunu, 1530 sayılı Belediye Kanunu'nda ve 5442 sayılı İl İdaresi kanunlarında, yerel yönetim birliklerine değinilmediysede yerel yönetimler arasında işbirliğine gidilebileceğine değinilmiştir. Bu kanunlara binaen ülkemizde yerel yönetimler arası işbirlikleri yapılmıştır. 1961 Anayasasıyla birliklerin kurulmasına başlanmıştır. Yerel yönetim birlikleri ilk defa 2005 yılında çıkarılan 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu'yla kendine özgü yasal düzenlemeye kavuşmuş ve birlikleri sayısında hızlı bir artış yaşanmıştır.Yerel yönetimler hizmet sunumunda yetersiz kaldığı durumlarda, yerel yönetimler arasında işbirliği modelini kullanarak, yerel hizmetlerin yerel yönetim birliklerince yapılması sağlanmıştır. Yerel Yönetim Birlikleri hizmet sunumunda, yerel yönetim birimlerinden daha hızlı, etkin ve verimli çözümler sunmaktadır. Büyük ölçekli sorunların yerel yönetimlerce çözülemediği durumlarda, yerel yönetim birlikleri çok önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda yerel yönetim birlikleri yerel yönetim birimleri arasında kaynaşmayı da sağlamaktadır.Sonuç olarak Türkiye'de 2000'den sonra mevzuatta yapılan değişikliklerle yerel yönetim birliklerinin yaygınlaşması ve yerel demokrasinin artması sağlanmıştır. Yerel yönetim birliklerinin yaygınlaşmasıyla, yerel yönetim birlikleri daha ekonomik hizmet sunmuştur. Özellikle yerel yönetimlerin işbirliği yapmasıyla yerel yönetimler arasındaki birliktelik ve kaynaşma sağlanmış olmaktadır. Bu bağlamda yerel yönetim birliklerinin işlevsel olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
In our country, first traces of the unions of the local governments had seen after the era of Republic. First cooperation models of unions between local governments had been established among villages. After the declaration of Republic, on the Villages Code numbered as 442, the Municipality Code numbered as 1530, and the Provincial Administrative Code numbered as 5442, which although have not contain the union of local governments, but they have referred that unions between local governments could be established. According to these laws, unions between local governments are established. Unions between local governments started to establish with the 1961 constitution. With the amended as number 5355, Law on Unions of Local Governments, which has been lived upsurge about number of unions between local governments and whenever local governments have insufficient threads in service provision, which have been done by unions of local governments, by using of models of collaborate between local governments. In service provisions, unions of the local governments provide services faster and more effectively than local governments. Particularly, micro scale local governments agency failure to resolve macro scale problems of local services, that increased importance of unions of local government still more.As a result, with legal regulations concerned amendments have been provided spread unions of local governments and progress of local democracy in Turkey after the 2000. By expansion of unions of local govenments which have provided more economic services. Particularly, with the coorperation of unions local governments which have established synergy and symphysis. In this respect, it shall not wrong to say that to being functional of unions of local governments.