1982 Anayasası'nda yargı bağımsızlığı ve yargı tarafsızlığı
Judicial independence and judicial impartiality in 1982 Constitution
  1. Tez No: 312577
  2. Yazar: MÜRŞİDE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Modern devletin yönetim sisteminde üç hukuki güç vardır. Bunlardan yasama ve yürütme, siyasal niteliktedir. Üçüncüsü olan yargı ise, bir yönüyle bu iki siyasal gücü birey ve toplum yararına frenlemekle görevlidir. Yargının diğer işlevi ise toplumdaki uyuşmazlıkların, bireyler birbirlerine düşman olmadan, çözülmesini sağlamaktır. Bir taraftan toplumu ve bireyi devletin etkili iki gücüne karşı korumak zorunda olan diğer taraftan da bireylerin huzur içinde bir arada yaşamasını sağlamak zorunda olan yargı, bu görevlerini sağlıklı yerine getirebilmek için bağımsızlık ve tarafsızlık niteliğini kaybetmemelidir.Bağımsızlığın ve tarafsızlığın korunması için adalet sistemi içinde bazı tedbirler almak gerektiği gibi; hakimlerde ve savcılarda yaptıkları işte, bağımsız ve tarafsız olmak zorunda oldukları inancı yerleştirilmelidir. Hakimlerin ve savcıların etki altına alınması ile kısa vadede bazı menfaatler elde etmeyi umanlar, uzun vadede çürümüş bir sistem oluşturacaklarını bilmelidirler.Nitekim Türkiye tarihi, olağanüstü mahkemelerin çok sık tecrübe edildiği ve siyasal güçlerin hizmetindeki yargının, bu gücün karşısındaki kesimleri öğütme aracına dönüştüğü örneklerle doludur. Kazanan, kısa vadede yargıyı kontrol eden güç olsa da; uzun vadede toplumsal gelişmenin yavaşladığı, hatta yargıyı araçlaştıran gücün toplumda kınandığı bir gerçektir.Türkiye tarihinde ne geçmişte ne de bugün yargının bağımsız ve tarafsız olduğu söylenemez. 2010 sonrası atılan bazı adımlar yargı bağımsızlığı adına umut verici olsa da ne yazık ki yetersizdir. Yeni anayasa Türkiye için büyük bir fırsat olabilir. Bu fırsat iyi değerlendirilmeli ve yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlayacak özenli düzenlemeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In modern political systems so called modern nation states, there are three fundamental powers. Two of them; legislation and execution have politic character, while the third one; judiciary, the judicial power, at one point is responsible to curb the other two political powers for the benefit of both individual and society. Other function of judicial power is to solve conflicts in society, preventing the possibility of anarchy. Judicial power which in one hand have to protect society and person from strong powers of legislation and executive, on the other hand have to make people live together in peace, should not lose its independence and impartiality in order to perform its functions well.In addition to taking precautionary measures to maintain judicial independence and impartiality, it is needed that judges and prosecutors have to internalize the perception of being independent and impartial while using judicial power. Ones expecting short term benefits by repressing judges and prosecutors should know that they will lead to corruption in system in long term.In fact, Turkey?s history is full of examples where extraordinary courts are frequently taken place and at the service of politic powers, judicial power had become an instrument, grinding the opposite parties against it. Although the winner is the force that controls judicial power in short term, it is, in fact, in long term; social development is slowed down and the force which controls the judicial power is condemned by the society. For Turkey, it is hard to say that the judicial power has been independent and impartial.Even though some hope giving steps for judicial independence had been taken after year 2010, yet it is not enough. New constitution may be considered as a crucial opportunity for Turkey. Turkey must do its best and take this chance for careful rearrangements to obtain judicial independence and impartiality in judicial system.