Duygu Asena'nın Aşk Gidiyorum Demez ile Maeve Binchy'nin Yalnız Kadınlar Sokağı adlı eserlerdeki ana karakterlerin evlilik ve aldatma temaları açısından karşılaştırılması
Comparison of main characters in terms of marriage and betrayal themes in Duygu Asena?s Aşk Gidiyorum Demez and Maeve Binchy?s Tara Road
  1. Tez No: 312595
  2. Yazar: BERRİN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk edebiyatının en önemli kadın yazarlarından Duygu Asena'nın Aşk Gidiyorum Demez ile İrlanda edebiyatının oldukça ünlü kadın yazarı Maeve Binchy'nin Yalnız Kadınlar Sokağı eserlerindeki ana karakterleri, aldatma ve evlilik temaları açısından karşılaştırmaktır.Bu çalışma, her iki eserde geçen ana kadın ve erkek karakterlerin sahip oldukları düşünceler, duygular, yaşadıkları olaylar karşısında verdikleri tepkiler ile diğer karakterlerle olan ilişkilerinin yanı sıra, evlilik ve aldatma temaları da çoğulcu inceleme yöntemi ile karşılaştırılarak ana karakterler ve temalar arasındaki benzer ve farklı yönlerin ortaya çıkarılmasını hedeflemektedir.Karşılaştırmalı edebiyat bilimi kriterlerince yapılan bu incelemenin sonucunda, aynı dönemlerde ancak farklı toplumlarda yaşamış yazarlarca kaleme alınan bu eserlerde bulunan ana kadın ve erkek karakterler ile evlilik ve aldatma temaları arasında göze çarpan birkaç farklılığın dışında, birbiriyle örtüşen benzer özelliklerin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the main characters in terms of marriage and betrayal themes in Aşk Gidiyorum Demez by Duygu Asena who is one of the most important female authors in Turkish Literaure and in Tara Road by Maeve Binchy who is a very famous female author in Irish Literature.This study aims at comparing the ideas, feelings, reactions of the main female and male characters to events experienced by the characters and their relationships with other characters, and also themes of marriage and betrayal in both novels by means of pluralist analysing method and introducing similiarities and differences between the main characters and themes.As a result of this research examined by the criteria of Comparative Literature as a science, it has been detected that there are a few noteworthy differences, but a lot of similiarites relating with each other between the main female and male characters, and themes of marriage and betrayal in these novels written by the female authors living in the same period, but different societies.