Londra Metal Borsası'nda futures kontratlarla hedging stratejisinin uygulanabilirliğine yönelik bir çalışma
A research on applicability of hedging strategy by futures contracts on London Metal Exchange
  1. Tez No: 312594
  2. Yazar: SALİH YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURULLAH UÇKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Firmalar ticari yaşamları boyunca pek çok risk unsuruyla karşı karşıyadırlar. Hammadde fiyatları, döviz kurları ya da faiz oranlarındaki dalgalanmalar bunlardan bazılarıdır. Ancak sürekli gelişme halinde olan finansal piyasaların yarattığı yeni enstrümanlarla bu türden riskleri daha etkin şekilde azaltmak hatta ortadan kaldırmak mümkündür. Vadeli işlemler piyasalarındaki futures, forward, options ve swap gibi türev ürünlerle oluşturulan hedging stratejileri bunlardandır.Çalışmanın amacı Londra Metal Borsası'nda (London Metal Exchange -LME) işlem gören metallerden hammadde olarak kullanan ya da bunların ticaretini yapan firmaların ilgili metalin fiyatındaki değişmelere karşı vadeli işlem kontratlarını kullanarak geliştirecekleri hedging stratejileri ile korunabileceklerini ve bunun için Londra Metal Borsası'na üye broker firmalarda para transferi gerektiren herhangi bir yatırım maliyetine katlanmaksızın hesap açabileceklerini göstermektir.Bu iddiaları gerçek uygulama örnekleri ile göstermek için iki farklı firma ile birlikte çalışılmıştır. Bunlarda biri ülkemizde akümülatör sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli bir işletme, diğeri de paslanmaz çelik sektöründe faaliyet gösteren bir KOBİ'dir. Her iki firma adına LME'ye üye broker firmaların birinde hesap açma işlemleri yürütülmüş, broker firmadan hesap açma onayı alınmış ve future kontratlarla emtia fiyatlarındaki değişim riskine karşı hedging uygulamalarına örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Firms face with many risks during their commercial lifetime. Fluctuations in raw material prices, foreign exchange rates or interest rates are some of those. But it is possible to decrease such risks much more effectively and, moreover, eliminate them with instruments created by continuously developing financial markets. Hedging strategies formed by derivatives in futures markets such as futures, forwards, options and swaps are some of those instruments.The aim of this study is to demonstrate that companies using base metals as raw materials which are traded on the LME (London Metal Exchange) or those selling them, can hedge their positions against movements of related metals? prices by using future contracts and to realize this, they can open accounts, which do not require any money transfer, with broker firms that are members of the LME.In this study, to prove these assertions in practice, we worked with two different companies. One is a large scale enterprise active in battery industry and other is an SME (Small and Medium size Enterprise) active in stainless steel industry. Account opening transactions with an LME member broker firm were performed on behalf of these two companies; account opening confirmations by the broker firm was obtained and practical examples demonstrating that fluctuation risk on commodity prices can be hedged by future contracts are performed.