Yabancılaşma ve beş faktör kişilik özellikleri arasındaki ilişkiler: Antalya Kemer'deki beş yıldızlı otel işletmeleri çalışanları üzerinde bir uygulama
The relationships between five factors personality traits and alienation: An examination on five star hotel employees in Kemer, Antalya
  1. Tez No: 312616
  2. Yazar: ÖMER AKGÜN TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Antalya ilinin Kemer ilçesindeki beş yıldızlı otel işletmeleri işgörenleri üzerinde yapılmış olan bu çalışmanın ana amacı; işgörenlerin beş faktör kişilik özellikleri ile yabancılaşma durumları arasındaki ilişkileri incelemektir.Bu amaç doğrultusunda, çalışma yalnız, resepsiyon, servis, mutfak ve kat hizmetleri departmanlarının işgörenleri üzerinde uygulanmıştır. Çalışmada, Antalya ilinin Kemer ilçesinde bulunan 18 adet beş yıldızlı otel işletmesinden 539 işgörene ulaşılmıştır.Araştırma sonucunda; çalışanların beş faktör kişilik özellikleri ile yabancılaşma arasında anlamlı ilişkiler bulgulanmıştır. Çalışanlarda en fazla karşılaşılan yabancılaşma boyutunun kendine yabancılaşma olduğu, en sık karşılaşılan beş faktör kişilik özelliğinin ise açıklık kişilik özelliği olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte işgörenlerin bazı demografik özellikleri ile beş faktör kişilik özellikleri ve yabancılaşma arasında anlamlı ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study which had been examined of five star hotel employees in Kemer, Antalya, was to investigate the relationships between five factors personality traits and alienation.In accordance with this purpose, the investigation had been applied on the employees who work in front office, service, kitchen and housekeeping departments. For this study, 539 employees were reached at 18 different five star hotels which are established in Kemer, Antalya.As the result of this investigation; it was ascertained that there are significant relationships between five factors personality traits and alienation of employees. The self-estrangement was discovered as the most frequent dimension of alienation as well the openness as the most frequent dimension of five factor personality traits. Nevertheless, it was determined some significant relationships between demographic traits of employees, five factor personality traits and alienation.