Kişilik özelliklerinin ve iş-aile çatışmasının işe yabancılaşma üzerindeki etkisi: Çanakkale ilinde faaliyet gösteren mali müşavirler ve muhasebe bürolarında çalışanlar üzerine bir araştırma
The effect of personal characteristics and work-family conflict on work alienation: A research on financial advisors and workers in accounting offices operating in Çanakkale province
  1. Tez No: 679871
  2. Yazar: NESLİHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tez çalışmasının temel amacı kişilik özelliklerinin ve iş-aile çatışmasının işe yabancılaşma üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın kuramsal çerçevesini kişilik özellikleri, iş-aile çatışması ve işe yabancılaşma arasındaki ilişkilerin açıklanması ve bu kavramların ortaya çıkmasını etkileyen bireysel ve örgütsel faktörlerin incelenmesi oluşturmaktadır. Aynı zamanda çalışmada söz konusu kavramların önemi ve birbirleri ile olan ilişkileri de ele alınmaktadır. Literatürde, beş faktör kişilik özellikleri ile işe yabancılaşma arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu ileri sürülmektedir. Aynı zamanda kişilik özellikleri oluşumunda ve işe yabancılaşmanın gerçekleşmesinde bireysel ve örgütsel faktörlerin etkileri ileri sürülmektedir. Diğer taraftan literatürde, iş-aile çatışmasının işe yabancılaşmanın yordayıcı olduğu belirtilmektedir. Tez çalışmasının araştırma bölümünde, söz konusu değişkenler arasındaki ilişkilerin ortaya konulması ve araştırma modeli çerçevesinde bağımsız değişkenler ile bağımlı değişken arasındaki ilişkilerin açıklanması hedeflenmiştir. Araştırma amacı doğrultusunda, Çanakkale ilinde faaliyet gösteren mali müşavirler ve muhasebe bürolarında çalışan 247 kişiden anket yöntemi aracılığıyla elde dilen veriler faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizleri yardımıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; beş faktör kişilik özellikleri ile işe yabancılaşma ve iş-aile çatışması ve işe yabancılaşma arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerin bulunduğu kabul edilmiştir. Bununla birlikte, araştırma modelindeki bağımsız değişkenlerin (beş faktör kişilik özellikleri, iş-aile çatışması) bağımlı değişkeni (işe yabancılaşma) etkileme düzeyleri ile bağımsız ve bağımlı değişkenlerin kendi aralarındaki etkileşim düzeyleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis is to examine the effects of personality traits and work-family conflict on work alienation. The theoretical framework of the study consists of explaining the relationships between personality traits, work-family conflict and work alienation, and examining the individual and organizational factors that affect the emergence of these concepts. At the same time, the importance of these concepts and their relations with each other are also discussed in the study. In the literature, it is suggested that there is a significant relationship between the five-factor personality traits and work alienation. At the same time, the effects of individual and organizational factors on the formation of personality traits and the realization of work alienation are suggested. On the other hand, it is stated in the literature that work-family conflict is a predictor of work alienation. In the research part of the thesis, it is aimed to reveal the relationships between the variables in question and to explain the relationships between the independent variables and the dependent variable within the framework of the research model. For the purpose of the research, the data obtained through the questionnaire method from 247 people working in financial advisors and accounting offices operating in the province of Çanakkale were evaluated with the help of factor analysis, correlation analysis and regression analysis. According to the findings obtained as a result of the research; It has been accepted that there are statistically significant relationships between five factor personality traits and work alienation, work-family conflict and work alienation. In addition, the effect levels of the independent variables (five factor personality traits, work-family conflict) in the research model on the dependent variable (work alienation) and the interaction levels between the independent and dependent variables were explained.