Almanya'da farklı kuşak gruplarındaki Türk göçmenlerin kişilik özelliklerine göre otantiklik ve kendilik farkındalığının incelenmesi
An examination of authenticity and self-awareness among Turkish immigrants in Germany based on their personality traits
  1. Tez No: 980510
  2. Yazar: HANDE TUNÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Almanya'da yaşayan farklı kuşak gruplarındaki Türk göçmenlerin (aile birleşimiyle gelen birinci kuşak ile Almanya'da doğan ikinci ve üçüncü kuşak) kişilik özellikleri, otantiklik düzeyleri ve bütünleyici kendilik farkındalıkları arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmış ve 142 katılımcıdan (68 birinci kuşak, 74 ikinci ve üçüncü kuşak) veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Beş Faktör Kişilik Envanteri, Otantiklik Ölçeği ve Bütünleyici Kendilik Farkındalığı Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular, Almanya'da doğan ikinci ve üçüncü kuşağın, göç eden birinci kuşağa göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek nevrotiklik düzeyine sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, Almanya'da doğan kuşakların, birinci kuşağa kıyasla dışsal etkileri daha fazla kabullenme eğiliminde olduğu ve görece daha az otantik olduğu saptanmıştır. Genel olarak otantikliğin en güçlü yordayıcılarının pozitif yönde sorumluluk ve negatif yönde nevrotiklik olduğu belirlenmiştir. Dil yeterliliği incelendiğinde, Almancayı daha akıcı konuşanların kendine yabancılaşma ve dış etkiyi kabullenme düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bütünleyici kendilik farkındalığı açısından ise kuşaklar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak, araştırma bulguları göçmen kuşaklar arasında kişilik yapısı ve otantiklik deneyimlerinin farklılaştığını, özellikle Almanya'da doğan neslin artan nevrotiklik ve dışsal etkilere açıklık gibi özelliklerle kültürel uyum ve kimlik çatışması arasında karmaşık bir denge kurduğunu ortaya koymaktadır. Bu durum, göç sonrası psikolojik uyum süreçlerinin çok boyutlu ve kuşaklararası dinamiklerle şekillendiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the relationships between personality traits, levels of authenticity, and integrative self-awareness among Turkish immigrants in Germany across different generational groups (first generation who came through family reunification and second and third generations born in Germany). The study was designed according to a correlational survey model, and data were collected from 142 participants (68 first generation, 74 second and third generation). The Five-Factor Personality Inventory, Authenticity Scale, and Integrative Self-Awareness Scale were used as data collection tools. The findings showed that the second and third generations born in Germany had statistically significantly higher levels of neuroticism than the first generation who had migrated. Additionally, it was found that the generations born in Germany were more likely to accept external influences and were relatively less authentic compared to the first generation. Overall, it was determined that the strongest predictors of authenticity were positive responsibility and negative neuroticism. When language proficiency was examined, it was observed that those who spoke German more fluently had higher levels of self-alienation and acceptance of external influences. However, no significant difference was found between generations in terms of integrative self-awareness. In conclusion, the research findings reveal that personality structure and experiences of authenticity differ between immigrant generations, particularly that the generation born in Germany has established a complex balance between cultural adaptation and identity conflict, characterized by increased neuroticism and openness to external influences. This situation emphasizes that post-migration psychological adaptation processes are shaped by multidimensional and intergenerational dynamics.