Çalışma biçimleri ve kişilik tipleri ile çalışma çıktıları arasındakı ilişkinin incelenmesine yönelik bir araştırma
A study on the relationship between work styles, personality types, and work outcomes
  1. Tez No: 918707
  2. Yazar: ALMAZ ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tez özet Türkçe ve İnglizce Bu araştırma, farklı çalışma biçimlerinin (uzaktan, hibrit ve ofis ortamında çalışma) ve çalışanların kişilik tiplerinin (A ve B tipi) çalışma çıktıları ile arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Psikolojik güvenlik, psikolojik dayanıklılık ve kendine yabancılaşma gibi çalışma çıktıları, bireylerin iş deneyimlerinin örgütsel davranış bağlamında nasıl şekillendiğini anlamak için ele alınmıştır. Çalışma, tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen ve çeşitli sektörlerden 360 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler, çevrimiçi platformlar ve yüz yüze görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada literatür taramasının yanı sıra anket yöntemi kullanılarak katılımcıların demografik özellikleri, çalışma biçimleri, kişilik tipleri ve çalışma çıktıları algıları ölçülmüştür. Araştırmanın birinci bölümünde, değişen iş dinamikleri bağlamında iç ve dış çevre faktörlerinin istihdam biçimlerini nasıl şekillendirdiği analiz edilmiştir. Bu bağlamda örgüt kültürü, yönetim tarzı, işletmenin finansmanı, pazarlama stratejileri gibi iç faktörler ve ekonomik, sosyo-kültürel, demografik unsurlar gibi dış faktörler incelenmiştir. Ayrıca, küresel salgınların işgücü üzerindeki etkilerine de değinilmiştir. İkinci bölümde, çalışma biçimlerine göre psikolojik güvenlik, psikolojik dayanıklılık ve kendine yabancılaşma gibi çalışma çıktıları ele alınmıştır. Her bir çıktının kavramsal çerçevesi, literatürdeki mevcut çalışmalar ışığında detaylandırılmış, bu kavramların örgütsel davranış üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Üçüncü bölümde, kişilik özellikleri ve A ile B tipi kişilik tipleri incelenmiştir. Bu bölümde kişilik kavramının teorik altyapısı, kişilik oluşumuna etki eden faktörler ve örgütsel davranış açısından kişilik modelleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca, Beş Faktör Kişilik Modeli gibi yaygın teorik yaklaşımlara da yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, araştırmanın metodolojisi, hipotezleri, veri toplama yöntemleri ve kullanılan istatistiki teknikler açıklanmıştır. Araştırma sonuçlarına ilişkin bulgular, demografik özelliklere göre analizler, hipotez testleri ve ölçeklerin geçerlilik ile güvenilirlik analizleri detaylı bir şekilde sunulmuştur. Çalışma biçimleri ve kişilik tipleri ile psikolojik güvenlik, dayanıklılık ve kendine yabancılaşma arasındaki ilişkiler hipotez bazında incelenmiş ve bulgular tartışılmıştır. Araştırma bulguları, farklı çalışma biçimlerinin (uzaktan, hibrit ve ofisten çalışma) ve çalışanların kişilik tiplerinin (A ve B tipi) psikolojik güvenlik, psikolojik dayanıklılık ve kendine yabancılaşma düzeyleri üzerinde genel olarak anlamlı bir etkisinin bulunmadığını ortaya koymaktadır (p > 0,05). Hem uzaktan hem hibrit hem de ofisten çalışan gruplarda kişilik tipine bağlı olarak bu değişkenlerde anlamlı farklılıklar gözlemlenmemiştir. Ancak, çalışma biçimleri genel olarak değerlendirildiğinde, kendine yabancılaşma düzeyi açısından anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir (p < 0,05). Bu bulgu, çalışanların çalışma biçimine bağlı olarak kendine yabancılaşma hissinin değişebileceğini, ancak psikolojik güvenlik ve dayanıklılık gibi diğer değişkenlerin kişilik tipinden ve çalışma biçiminden bağımsız olarak benzer düzeyde kaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between different work styles (remote, hybrid, and office-based work) and employees' personality types (Type A and Type B) in relation to work outcomes. Work outcomes such as psychological safety, psychological resilience, and alienation were addressed to understand how individuals' job experiences are shaped in the context of organizational behavior. The study was conducted with 360 participants from various sectors, selected through a random sampling method. Data were collected via online platforms and face-to-face interviews. Along with a literature review, a survey method was used to measure participants' demographic characteristics, work styles, personality types, and perceptions of work outcomes. In the first section, the study analyzes how internal and external environmental factors shape employment practices within the context of changing work dynamics. Internal factors such as organizational culture, management style, company financing, and marketing strategies were examined, as well as external factors like economic, socio-cultural, and demographic elements. Additionally, the impact of global pandemics on the workforce was discussed. The second section focuses on work outcomes such as psychological safety, psychological resilience, and alienation based on work styles. The conceptual framework of each outcome was detailed in light of existing literature, and their impacts on organizational behavior were discussed. In the third section, personality traits and Type A and Type B personality types were examined. The theoretical foundations of personality concepts, factors influencing personality development, and personality models in the context of organizational behavior were discussed in depth. Widely accepted theoretical approaches, such as the Five-Factor Personality Model, were also included. The fourth section explains the methodology, hypotheses, data collection methods, and statistical techniques used in the research. Findings, including analyses based on demographic characteristics, hypothesis testing, and validity and reliability analyses of the scales, were presented in detail. Relationships between work styles, personality types, and outcomes such as psychological safety, psychological resilience, or alienation levels (p > 0.05). No significant differences were observed in these variables based on personality types among remote, hybrid, or office-based worker groups. However, when work styles were evaluated overall, a significant difference was found in terms of alienation levels (p < 0.05). This finding suggests that alienation may vary depending on the work style, but other variables such as psychological safety and resilience remain at similar levels regardless of personality type or work style.