Yazıtlar ışığında Karia kentlerinde yurttaşların kent imarına katılımları: M.Ö. I. ?M.S. III. yüzyıl
The contributions of the citizens of Carian cities to city development, as reflected in the inscriptions: 1st century B. C. ?3rd century A. D.
- Tez No: 312640
- Danışmanlar: PROF. DR. SENCER ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 508
Özet
Bu tez çalışması ile MÖ I. yüzyıl başından MS III. yüzyıl sonuna kadar geçen süre içinde yurttaşların kent imarına katkılarının yazıtlardan elde edilen bilgiler ışığında incelenmesi ve önceki yüzyıllar ile karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Coğrafi bölge olarak nitelikli ve çok sayıda epigrafik belge sunması nedeniyle Karia bölgesi seçilmiş ve çalışma bu bölge ile sınırlı tutulmuştur. Çalışmada araştırma konusunun gereklilikleri doğrultusunda Hellenistik Çağ ve Roma Çağı'nda kentlerin sosyal, ekonomik ve politik durumları, hayırseverlik (euergesia) olgusu ve bu olgunun kent ekonomisi, kent politikası ve toplumun sosyal yapısına etkileri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Ardından yurttaşları kent imarına katkıda bulunma yönünde motive eden etkenler irdelemiştir. Kent imarına yönelik bu katkılar yalnızca gerçekleştirilme şekilleri, nitelik ve nicelikleri açılarından değil aynı zamanda gerçekleştiren kişi veya kişilerin bu katkı sırasındaki veya öncesindeki son memuriyetleri ve bu katkılarda hangi yapıların tercih edildiği gibi kriterler uyarınca sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmalar kapsamında Hellenistik Çağ ve Roma Çağı arasındaki farklılıklar da ortaya konulmuştur. Ayrıca hayırseverlik olgusunun ailevi bağlamı ve itibar stratejileri kapsamında yurttaşların kent imarına yönelik katkılarında aile kavramı incelenmiştir. Böylece aynı aileye mensup fertlerin bir imar faaliyetinin masraflarını karşılamaya yönelik finansal etkinlikleri de sorgulanmıştır. Çalışmanın temel kaynaklarını oluşturan yazıtlar Türkçe tercümeleriyle birlikte katalog başlığı altında sunulmuştur. Ayrıca çalışmanın amacına hizmet eden sekiz adet tablo ve bir adet harita tez çalışması kapsamında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to examine, in the light of the information gathered from ancient inscriptions, how citizens contributed to city development in the period of time between the first century B.C. and the end of the third century A.D., at the same time making a comparison with previous centuries. The region of Caria was chosen for the study due to the numerous and high-quality epigraphic documentation that is available in this geographical area and was limited to that area alone. By its nature, the study explores and provides general information on the social, economic and political situation in the Hellenistic and Roman Eras, as well as on the phenomenon of euergesia, or benevolence, and the effect this had on the city?s economic, political and societal structure. This is followed by an analysis of the factors that motivated citizens to contribute to city building and development. These contributions have been reviewed in terms of form, quality and quantity of implementation, and also classified in terms of criteria such as the station or vocation of the contributing persons during or before the execution of the development and which structures were chosen for these efforts. The differences between the Hellenistic and Roman Eras in this context have also been investigated. Further, the nature of the phenomenon of benevolence in the context of the family and in terms of prestige strategies, and how the concept of family played a role in the contributions of citizens to the development of the city have been analyzed. In so doing, an inquiry was also made into the financial activities that persons of the same family engaged in to be able to meet the expenses of building and development. The inscriptions that were the fundamental resources that form the basis for the study have been presented as a catalog together with their Turkish translations. Additionally, eight tables and a map that have provided insight have been included and presented in the study.