Roma Dönemi'nde Karia kentlerinde dağıtımlar
The distributions in Carian cities in Roman Period
- Tez No: 476457
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRAY ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Roma Dönemi'nde Karia kentlerinin toplumsal yapısı içerisinde elitlerin prestij yarısları ve bu yarıs içinde verilen hizmet ve armağanlar arasında dağıtımların yeri ve önemi bu çalısmanın konusunu olusturmaktadır. Buna bağlı olarak çalısmanın amacı; Roma Dönemi Karia kentlerinde özel sahıslar tarafından yapılan dağıtımların niteliğini ve niceliğinin tanımlanması ve belgelenmesidir. Böylece dağıtımı yapan kisi veya kisilerin kent sosyolojisi ve ekonomisi açısından konumunu belirleyebilmek, kentteki elit sınıfın bu armağan alısverisi içerisinde önceliklerini ve imtiyazlarını tanımlayabilmek amaçlanmıstır. Yapılan çalısmayla birlikte, dağıtımların en erken ve en geç örnekleri, dağıtımların en sık yapıldığı tarihler ve kentler, dağıtımların nitelik ve nicelikleri konularına ısık tutmaya çalısılmıstır. Karia kentlerinde yapılmıs arastırmalarda ele geçmis ve yayınlanmıs yazıtlar taranarak veri sunan yazıtlar derlenerek bir katalog olusturulmustur. Bu çalısma kapsamında 46 yazıtta toplam 123 veri ele alınmıstır. Katalog kapsamını; Aphrodisias, Herakleia Salbake, Iasos, Lagina, Nysa, Panamara, Sebastopolis, Stratonikeia ve Tralleis kentlerinden ele alınan yazıtlar olusturmaktadır. Bu veriler ısığında belgelenen dağıtımlar; alıcı, verici, dağıtımın niteliği, niceliği, mekanı gibi kriterler altında irdelenmis ve istatistiki sonuçlara ulasılmıstır Elde edilen istatistiki veriler de ayrıca tablo ve grafikler aracılığıyla sunulmustur. Para, yemeklik ve sportif amaçlı zeytinyağı, et, tahıl, sarap, sabah ve öğlen yemekleri ve kamusal ziyafet niteliğindeki dağıtımlar bu çalısma altında ele alınmıstır. Dağıtımın yapılmasına iliskin motivasyonun ne olduğu sorusu da bu çalısmanın temel omurgasını olusturmaktadır. Ayrıca, dağıtımın alıcısı olan zümre veya grupların imtiyazları ve dağıtıma yönelik ihtiyaç sahibi olup olmadığı da sorgulanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study of Carian cities in the Roman period, prestige competitions of the local elites as well as the euergetic services and favors done within them are presented. Also presented are the place and importance of these distributions in their social structures. The aim is to identify and document the quality and quantity of distributions made by private individuals in the cities of Caria in the Roman period. In relation to this custom, the priorities and privileges of the elite class are defined and the positions of the individuals who perform such distributions are determined. This is done from an urban sociological and economic perspective. Topics such as the quality and quantity of distributions, earliest and latest examples, and the periods and cities where these distributions most frequently occurred are highlighted. The inscriptions which give evidence about distributions were researched and a catalogue of inscriptions was compiled. The catalogue contains 46 inscriptions from Carian cities such as Aphrodisias, Heraclea Salbace, Iasus, Lagina, Nysa, Panamara, Sebastopolis, Stratonicea and Tralles, producing 123 pieces of data. The statistical results received from the data are presented via tables and graphs. Distributions of money, edible and sportive olive oil, meat, cereal, wine, morning and noon meals and public banquets were included. Was there a need and assigned privilege among some distributee groups or classes for participation in this activity? At the heart of this study is the question "what was the motivation to perform distributions?