Halikarnassos tarihi ve sikkeleri
The history and coinage of Halikarnassos
  1. Tez No: 592343
  2. Yazar: BİLGENUR ALIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE EROL ÖZDİZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, antik Karia bölgesi kentlerinden biri olan Halikarnassos'un (Günümüzde Muğla ilinin Bodrum ilçesi) tarihini ve sikkelerini, antik yazarlar, modern kaynaklar, arkeolojik kalıntılar ve yayımlanan yazıtlar ile sikkeler ışığında aydınlatmaya çalışmaktır. Kentin Eskiçağ tarihi ele alındıktan sonra, yayımlanmış olan tüm sikkeler bir araya getirilerek bir katalog oluşturulmaya çalışılmıştır. Sikkeler tiplerine göre ayrılarak incelenmiş, ayrıca kentte bulunan kültlerle olan ilişkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this post graduate thesis is try to enlighten the history and coins of Halikarnassos (today it is known as Bodrum district of Muğla province), one of the cities of the ancient Caria region, in the light of the ancient writers, modern sources, archaeological remains and published inscriptions and coins. After addressing the ancient history of the city, all the published coins were brought together and it was tried to prepare a catalogue. The coins were analyzed according to their types and their relations with the cults in the city were evaluated.