Kimlik tartışmaları ekseninde Türkiye'de Türkçülük ve Kürtçülük akımları
Identity discussions on Turkism and Kurdism streams in Turkey
  1. Tez No: 312648
  2. Yazar: SAMET ZENGİNOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN İZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Soğuk Savaş döneminin ardından günümüze, dünya genelinde ?kimlik? temelli tartışmalar görülmektedir. Türkiye de bu dönem içerisinde bu tartışmaların görüldüğü ülkelerden birisidir. Ancak kendi şartları bağlamında, Türkiye bazı farklılıklara sahiptir. Çünkü tarihsel perspektiften bakıldığında, ?kimlik? konulu tartışmaların Türkiye için yeni bir konu olmadığı görülmektedir. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu'nun son iki asrından, Cumhuriyet'in kuruluş sürecine kadar Türkiye, kimlik bunalımı içerisinde olmuştur. Ancak bütün bu süreçte, çeşitli çözüm önerileri geliştirilmiş olmasına rağmen, rasyonel teşhislerle/tespitlerle karşılaşmak zor olmuştur.21. yüzyılda, Türkiye'de çok farklı alanlarda kimlik tartışmaları var olsa da, daha çok Türk kimliği ve Kürt kimliği tartışmalarına odaklanıldığı görülmektedir. Bu tartışmalara değişik boyutlar kazandıran üç faktör bulunmaktadır. Birinci faktör, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş süreci öncesinde ve sonrasında yaşananlar gelişmelerdir. İkinci faktör, konunun, hem ?kimlik? konusu bağlamında, hem de ?Kürt sorunu? bağlamında uluslararası boyutunun olmasıdır. Üçüncü faktör ise, kimlik tartışmalarını daha da giriftleştiren (birinci faktörle de bağlantılı olarak) Türkçülük ve Kürtçülük akımlarıdır. Bu çalışmada, bu genel çerçevede, bu üç faktör ile birlikte, farklı perspektiflerden bu tartışmaya yönelik teşhisler/tespitler ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, after the period of Cold?War, there are identity?based discussions are seen around the world. Turkey is also one of these countries where the discussions more common than others. But, Turkey has some differences in the context of their own conditions. Because, from an historical perspective, these kind of discussions are not new for Turkey. Especially, from last two century of the Ottoman Empire to establishment of the Republic, Turkey has been in a crisis of identity. Although solutions have been developed during this period, there was very difficult to meet some rational determinations/diagnosises.In the 21st century, in Turkey, although there were many identity?based discussions in different areas, focused on two of them: Turkish and Kurdish identity. And there are three factors seems to give different aspects the discussions. First of them, the process before and after establishment of the Rebuplic of Turkey. Secondly, in addition to being an ?identity? issue, it has international importance as ?Kurdish problem?. Last of them is, Turkism and Kurdism streams that makes the discussions more complicated (connected with the first aspect). In this study, some determinations/diagnosises from different perspectives about this issue will be explained.