NATO'nun askeri ve sivil alanlarda AB ile işbirliği ve Türkiye'ye etkileri
NATO's cooperation with EU in military and civil fields and the effects of this cooperation on Turkey
- Tez No: 312647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANEM ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezin amacı NATO ve AB arasındaki işbirliğinin gelişimini ve değişimini incelemek ve ayrıca bu değişimlerin Türk dış politikasına etkilerini ortaya çıkarmaktır. NATO, Türkiye'nin Soğuk Savaş döneminin başından itibaren güvenlik ve savunma politikalarında önemli bir rol oynamıştır. Soğuk Savaş sonrasında NATO'nun değişimi Türk dış politikasının değişimine yol göstermiştir. Bu dönemde NATO ve AB arasındaki işbirliği de Türk dış politikası üzerinde daha fazla etkili olmuştur.Bosna Hersek, Kosova ve Afganistan sorunları, NATO, AB ve Türkiye arasındaki işbirliğinin somut şekilde ortaya konulması amacı ile seçilmiştir. Bu örneklerin incelenmesi ile işbirliğinin Türk dış politikasına etkileri açıkça anlaşılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to search for the evolution and transition NATO and EU cooperation and make it clear the effect of these changes on Turkish Foreign Policy. NATO have played an important role in Turkish security and defence policy since the beginning of Cold War Era. After the Cold War, the transition of NATO lead to the change of Turkish foreign policy. The cooperation between NATO and EU have also more influence on Turkish foreign policy in this period.The conflicts of Bosnia and Herzegovina, Kosovo and Afghanistan was chosen for put forward tangible cooperation between NATO, EU and Turkey. With the examinations of these examples, the cooperation?s effect on Turkish foreign policy could understand definitely.