Kırsal bir evin enerji ihtiyacını karşılayacak yenilenebilir üretim yöntemlerinin tasarımı ve karşılaştırılması
Design and comparison of renewable energy generation methods that meet the demand of a rural house
- Tez No: 312666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde ihtiyaç duyulan enerjinin büyük bir çoğunluğu fosil ve nükleer yakıtlardan elde edilmektedir. Bu yakıtların gerek çevreye verdikleri zararlar ve gerekse birikimlerinin sınırlı oluşu, alternatif enerji kaynakları arayışına sebep olmuştur. Çevrenin korunması, gelecekte insan yaşamı ve çevre dengeleri üzerinde oluşabilecek tehditlerin önlenmesi, ulusal kaynaklardan en üst düzeyde yararlanılarak ülkelerin enerji kaynakları arz güvenliğinin sağlanması, alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesini ve kullanılmasını gerekli hale getirmektedir. Başta Avrupa Birliği olmak üzere, ülkeler yenilenebilir enerji kullanımına ve bu alanda geliştirilecek teknolojilere çok büyük önem vermektedirler.Bu çalışmanın amacı gün geçtikçe üretim maliyetleri azalan ve verimi artan temiz enerji kaynaklar olan rüzgâr ve güneş enerjisi üretim tekniklerinin kırsal alanda uygulanabilirliğinin araştırılmasıdır. Bu amaçla öncelikle bir evin enerji ihtiyacının belirlenmesi gerekmektedir. Kırsal bir evde kullanılan elektrik tüketen cihazların tüketim miktarları farklı firmaların teknik verilerinden elde edilmiştir. Yapılan analizlerde üç farklı tüketim senaryosu kullanılmıştır.Farklı ortalama rüzgâr hızı ve güneşlenme miktarına sahip bölgelerde, tek tip güneş ve rüzgar enerjisi üretimi uygulanabilir değildir. Çalışmanın sonunda, Türkiye' de farklı bölgeler için en uygun güneş- rüzgâr kombinasyonları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the vast majority of the energy needed is obtained from fossil and nuclear fuels. Negative environmental effects and limited quantities of fossil fuel have resulted the search for alternative energy sources. Protection of the environment, the prevention of future threats to human life and the environment and benefiting from national resources at the highest level to provide reliability of energy resources supply have necessitated the development and use of alternative energy sources. Countries, particularly European Union countries have given very great importance to the use of renewable energy sources and development new technologies in this area.The aim of this research is to improve the applicability of wind and solar energy generation techniques in rural area as clean energy sources which decreases cost of production and increases efficiency. In order to achieve that energy consumption of a rural house must be determined. Energy consumption values of electrical devices, which are used in rural house, are obtained from technical datasheets of different companies. Analyses in this thesis are made according to three different consumption scenarios.Single type solar and wind energy generation system is not applicable for regions that have different insolation and wind speed values. In conclusion, different combinations of wind and solar energy generation systems decided for different regions in Turkey.