Trabzon yöresi propolisinin yüksek performanslı sıvı kromatografisi ile fenolik bileşiklerinin belirlenmesi ve antioksidan aktivitelerinin tayini
Determination of phenolic compounds by high performance liquid chromatography and antioxidant activityin Trabzon region propolis
  1. Tez No: 312667
  2. Yazar: ALPER BEKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Propolis, her türlü savunma anlamına gelen Latince bir terim olup, arıların bitkilerden topladığı reçinemsi doğal bir üründür. Arı kovanlarının korunmasında etkili olan bu doğal ürünün insan sağlığını korumada da etkili olabileceği düşünülmüştür. Bu düşünceden hareketle bilim adamları propolisin tıp ve eczacılıkta kullanılabilecek yüksek potansiyele sahip olduğunu keşfetti. Diğer arı ürünleri gibi propolisin bileşimi ve biyolojik etkinliği, arının gezindiği floraya, arının cinsine ve pek çok coğrafik özelliğe bağlı değişim göstermektedir.Çalışmamızın amacı Trabzon yöresine ait propolisin antioksidan kapasitesini belirlemek ve biyolojik aktiviteyi oluşturan fenolik bileşikleri tayin etmektir. Farklı pH özütlemelerinde 17 farklı fenolik standart madde kullanılarak yapılan ters faz yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (RP-HPLC) analizlerinde protokatekuik asit, p-OH benzoik asit, kafeik asit, p-kumarik asit, ferulik asit ve kuersetin tesbit edildi. Kafeik asit (2307,17?2662,21 ?g/g) ana bileşen olarak tespit edildi. Ayrıca toplam polifenolik madde içeriği gallik asit olarak 253,40 mg GAE/g propolis olarak bulundu. FRAP yöntemi ile antioksidan aktivite tayinindeki FeSO4 referanslığında 2162,39 ?molFeSO4/g propolis bulundu. CUPRAC yöntemi ile antioksidan aktivite tayinindeki troloks standardına göre 3,92 mmol TEA/g propolis bulunurken DPPH radikalini % 50 temizleyen propolis miktarı ise DPPH radikal temizleme deneyi ile (IC50 ) 0,025 mg/mL olarak bulundu.Analiz sonuçlarımızdan bal, polen gibi diğer arı ürünleri ve literatürde verilen diğer propolis türlerine göre oksidasyonu önleme kapasitesinin daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Propolis? a Latin word meaning any kind of defence that is a natural resinous product collected by bees from the plants. This natural product is effective in prevention of bee hives also thought to be effective in protecting human health. With this idea, scientists discovered that propolis has high potential and can be used both in medicine and pharmacy. Like the other Bee products such as propolis navigates Flora composition and Biological activity, the bee varies are depending on the types of many geographic features.The purpose of this study is to determine antioxidant capacity in Trabzon Region propolis and biological activity of propolis is appointed by phenolic compounds. At different pH, phenolic compounds of 17 different substances using standard reverse phase high performance liquid chromatography (RP-HPLC) analysis protocathequic acid, p-OH benzoic acid, caffeic acid, p-coumaric acid, ferulic acid and quercetin were detected. Caffeic acid (2307.17 ? 2662.21 µg/g) was detected as the main component. In addition, results of the total polyphenols, according to the gallic acid standard of 253.40 mgGAE/g of propolis, FRAP antioxidant activity determination by the method of reference, 2162.39 ? molFeSO4/g of propolis, CUPRAC method for determination of antioxidant activity than trolox standard 3.92 mmol TEA/g of propolis. The radical scavenging DPPH radical scavenging assay at 50% of the amount of cleaning propolis (IC50) 0.025 mg/ml, respectively.Analysis findings of honey, pollen, propolis as well as other bee products and the other types of literature according to the oxidant of propolis of Trabzon region (antioxidant) were found to be higher than the capacity of prevention.