Sivrice Hazar Gölü'nde kirlilik ve etkilerinin havza yönetim planı kapsamında değerlendirilmes
The evaluation of pollution and effects in Hazar Lake basin, under Hazar Lake basin management plan
- Tez No: 312671
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEVEN UBAY TÖNÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında; Sivrice Hazar Gölü'nde kirlilik ve etkilerinin değerlendirilmesiyle; yapılacak havza yönetim planına ilişkin öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında; öncelikle Dünya'da ve Türkiye'de havzalara ilişkin yasal mevzuat, yetkili kurumlar ve genel uygulamalar incelenmiştir. Çalışma alanı olan Hazar Gölü'de; kirlilik etmenleri, havza sınırları kapsamında incelenerek, havzanın; fiziksel, sosyal, ekonomik ve kentsel özellikleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Edilen bilgiler ve değerlendirmeler ışığında havzadaki sorun olanaklar tespit edilerek, Hazar Gölü Havzasına ilişkin öneri hedefler ve stratejiler belirlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde Hazar Gölü Havzası ve Planlama yaklaşımları başlıkları altında ulaşılan sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, evaluation of pollution and the effects in the Sivrice Hazar Lake is aimed to develop recommendations regarding the Basin Management Plan. In the study, primarily; legislation, competent institutions and general practices of basins in the world and Turkey are examined. In the study area of the Hazar Lake; by examining pollution factors in the scope the borders of the basin; the information are given about physical, social, economic and urban properties of basin. Possibilities and problems are detected from the information and assessments of Hazar Lake Basin and proposal objectives and strategies identified from them. In the last section; under the headings of Hazar Lake Basin and planning approaches, achieved results and recommendations are given.