MS hastalığının teşhisi için silisyum temelli sitrülin baskılanmış nanopartikül geliştirilmesi
Development of silicon-based imprinted citrulline nanoparticle for the determination of MS disease
  1. Tez No: 312703
  2. Yazar: MÜNEVVER ARZU HARZADIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY ŞENDİL, PROF. DR. ARZU ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Multipl Skleroz (MS); Özellikle genç erişkinlerde görülen, normal gelişimini tamamlamış olan miyelinin yıkımı (demiyelinizasyon) ile şekillenen, genellikle atak ve düzelmelerle bazen de ilerleyici bir seyir gösteren sebebi tam olarak belli olmayan, santral sinir sisteminde dağınık lezyonların bulunduğu bir hastalıktır. Miyelin, santral sinir sistemindeki sinir liflerini çevreleyip onları koruyan ve sinirlerin görevlerini yerine getirmelerini sağlayan bir kılıftır. Hastalıkta ortaya çıkan miyelin harabiyeti sonucu sinirler görevlerini tam yapamazlar ve etkilenen yere bağlı olarak klinik belirtiler gösterirler. Miyelin Basic Protein (MBP), miyelin kılıfında en çok bulunan proteinlerden biridir ve muhtemelen MS hastalığında otoimmün ile ilişkilidir. MS hastalarında, MBP yapısındaki 6 argininin sitrüline deiminasyonu sonucu C8 (MBP-Cit6) yüklü izomeri oluşur. Bundan dolayı, sitrülin aminoasidinin tayininin gerçekleştirilmesi ile MS hastalığının varlığı tespit edilebilir.Sitrülin, arginin aminoasidinin deiminasyonu ile oluşan ikincil bir aminoasit olup, bazı hastalıkların belirlenmesinde belirleyici unsur olabilmektedir. Özellikle MS hastalığında, miyelin kılıfın deiminasyonu ile miyelin kılıfın % 35'ini oluşturan MBP nin yapısındaki arginin aminoasitleri sitrüline dönüşmektedir.Moleküler baskılama, bir kalıp molekülü etrafında fonksiyonel monomerlerin kovalent veya kovalent olmayan etkileşimlerle düzenlendiği ve hedef molekülü tanıma yeteneğine sahip malzemelerin hazırlandığı bir tekniktir.Bu çalışmada, moleküler baskılama tekniği ile Si yüzeyinde sitrülin aminoasidine duyarlı nanopartiküller elde edilmiştir. Bu nanopartiküller MS hastalığında ortaya çıkan MBP-Cit6 izomerinde bulunan sitrülin aminoasidinin polimerde yer alan sitrüline uygun boşluklara girerek ve sitrüline özgü bağlanma bölgeleri ile bağlanarak ayrım ve tayininde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multipl Sclerosis (MS), is a central nervous system disease, especially seen in young adults, shaped with the destruction of myelin (demyelination) which has completed the normal development, often showing the progressive course of attacks and remissions, sometimes the reason is not entirely clear. Myelin is a sheat that protects the central nervous system by surrounding them and allows the performans of their functions. Because of the destruction of myelin, which nerves can not perform their functions and show clinical symptoms, depending on where the affected. Myelin Basic Protein (MBP), is one of the most abundant proteins in myelin shoath and related to autoimmune disease. As a result of deimination of arginine which is found in MBP structure to citrulline, C8(MBP-Cit-6) isomer is formed. Therefore, the presence of MS can be detected with the determination of citrülline amino acid.Citrulline, which is formed by the deimination of arginine is a secondary aminoacid and can be the decisive factor in the determination of some diseaser. Especially in MS, the arginine, by 35 % in the structure of MBP in the myelin sheath, is converted to citrulline.Molecular imprinting technique, is a tecnique to create a recognition sites in a molecular matrix using a molecular template. After the removal of template, the remaining polymer is more selective the selectivity of polymer depends on various factors like the size and shape of the cavity and rebinding inferactions.In this study, citrulline aminoacid sensitive nanoparticulles have prepared on Si surface applying molecular imprinting technique for the determination of citrülline. These nanoparticulles have used in the determination of citrülline which is found in MBP-Cit6 isomers and observed because of MS disease bybinding the specific bindingsite, in the cavities.