Rıesz uzaylarının kareleri
Squares of riesz spaces
  1. Tez No: 312702
  2. Yazar: FATMA BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde, bir E Riesz uzayının karesi üzerine çalışılmıştır. Önce ispatlarda temel olan Riesz uzaylarında fonksiyonel hesap hakkında inceleme yapılmış, sonra bir Riesz uzayının karesinin varlığı verilerek E ile E nin karesi arasında örgü operasyonlarına bağlı ilişki çıkarılmıştır.Son olarak E ile E nin karesinin üzerindeki projeksiyonlar karşılkaştırılarak ideal merkezleri arasındaki ilişki elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been studied on the square of any Rıesz space E. Firstly, functional calculus on Riesz spaces that is the basis of proofs has been researched. Then by giving the theorem of exsistence square of any Riesz space, the relationship between E and its square depending upon the lattice operations has been presented. Finally, comparing projections on E and its square , the relationship among the ideal center of these has been obtained.