Sazan balığı (Cyprinus carpio L., 1758) fingerlinglerine propoxurun histopatolojik, hematolojik ve biyokimyasal etkileri
Histopathological, hematological and biochemıcal effects of propoxur to carp (Cyprinus carpio L., 1758) fingerlings
  1. Tez No: 312713
  2. Yazar: AYŞEN AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada karbamatlı bir pestisit olan propoxurun 96 saatlik LC50 (10 mg/L) değerinin yarısının (5 mg/L) sazan balığı (Cyprinus carpio L., 1758) fingerlinglerine histopatolojik, hematolojik ve biyokimyasal etkileri incelenmiştir.Histopatolojik incelemeler sonucunda, kontrol grubuna ait dokularda ve propoxura maruz kalan balıkların dalak, bağırsak, kas, deri dokularında histopatolojik bulguya rastlanmazken, deney grubuna ait balıkların solungaç dokularında hiperemi, telangiektazi, hiperplazi, branchitis, sekonder lamellalarda füzyon, epitelyum kalkması ve epitelde deskuamasyon; böbreklerde kanama, ödem, glomerulusta yıkım, pre-nefritis, tubul içinde yangı-deskuamasyon; karaciğerlerde pasif hiperemi, albumin ve hidropik dejenerasyon; beyin dokularında hiperemi, kromatoliz ve glial proliferasyon kaydedilmiştir.Hematolojik parametreler incelendiğinde deney grubunun hematokrit değerlerinin kontrol grubuna göre azaldığı saptanmıştır. Eritrosit sayısının deney grubunda kontrol grubuna göre arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, carp fingerlings exposed to half of the 96 hour LC50 value of propoxur effects were investigated histopathologically, hematologically and biochemically.After histopathological evaluation, no significant histopathological changes in spleen, intestine, muscle, skin tissues after exposure to propoxur however hyperemia, telangiectasia, hyperplasia, branchitis in gill tissues; fusion, epithelium removal, epithelium desquamation in secondary lamella; hemorrhage, oedema in kidney; destruction, pre-nephritis, inflammation in the tubules?desquamation in glomerulus; passive hyperemia, albumin and hydropic degeneration in liver; hyperemia, kromatolisis and glial proliferation in brain tissues were recorded.When the haematological parameters examined hematocrit values of experimental group were decreased according to the control group. Erythrocyte counts were increased in the experimental group when compared with the control group.