Klinik örneklerden izole edilen e. colı ve klebsıella cinsi bakterilerde çift difüzyon tarama ve çift sinerji yöntemleri ile genişlemiş spektrumlu beta laktamaz varlığının araştırılması
Investigation of the antibiotic resistance and preventing of extended spectrum beta-lactamase of e. coli and klebsiella species isolated from clinic samples
- Tez No: 312712
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, üriner sistemden izole edilen Escherichia coli ve Klebsiella pneumoniae izolatlarının geniş spektrumlu beta laktamaz (GSBL) varlığını araştırmak ve bu izolatların antibiyotik dirençliliklerini belirlemektir. Çalışmada, idrardan izole toplam 63 E. coli ve 22 K. pneumoniae şusunun identifikasyonu konvansiyonel yöntemlerle yapılmıştır. GSBL aktivitesi çift disk sinerji testi ve nitrosefin stickleri ile test edilmiştir. İzolatların ÇDST ile %47,10'u, nitrocefin ile %62,35 GSBL pozitif bulunmuştur. İzolatların antibiyotik dirençlilikleri, ? Clinical and Laboratory Standards Intstute (CLSI)? standartlarına göre Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ve sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile çalışılmıştır. E. coli ve K. pneumoniae izolatlarının antibiyotik dirençlilik oranları sırasıyla; imipeneme %9 - %5 ve % 0 - %5, ertapeneme %3 ve %9, piperasillin-tazobaktama %25 ve %22, amikasin %27- %9 ve % 5 -% 0, meropeneme %2 - %0 ve %0 - %0, aztreonama %14 - %23 ve %13 -% 5, seftazidime %23 -%22 ve %10 -%14, gentamisin %41 - %42 ve %29- %5, siprofloksasine %28 - %19 ve %20 - %14'dür. Sonuç olarak,Enterobacteriacea izolatları için yapılan rutin antibiyotik dirençlilik testlerine, GSBL testinin eklenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to detect the presence of extended spectrum beta-lactamase (ESBL) in urine isolates of Escherichia coli and Klebsiella sp. and to determine in vitro antibiotic resistance of these strains. A total of 63 E. coli and 22 K. pneumoniae strains isolated from urine and identified by conventional methods were included in the study. ESBL activity was tested with double disk synergy testand nitrocefin sticks. 47,10 % and 62,35% of the isolates were found positive for ESBL. Antibiotic resistance of the isolates were determined by Kirby-Bauer disc diffusion method and broth microdilution method according to ?Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI)? standards. The resistance rates of E. coli and K. pneumoniae strains were as 9 % - 5% and 0% -5% for imipenem, 3 % and 9 % for ertapenem, 25 % and 22 % for piperacillin- tazobactam, 27 % - 9 % and 5 % - 0 % for amikacin, 2 % - 0 % and 0 % ? 0 % for meropenem, 14 % - 23 % and 13 % ? 5 %, for aztreonam,23 % - 22 % and 10 % -14 % for ceftazidime, 41 % - 41 % and 29 %- 5 % for gentamicin, 28 % - 18 % and 20 % - 14 % for ciprofloxacin In conclusion, It was suggested that ESBL determination should be added to routine antibiotic resistance testing in members of Enterobacteriaceae isolates.