Düşük düşülü mikro hidroelektrik santralleri için sabit mıknatıslı bir senkron generatör tasarımı
Designing a permanent magnet synchronous generator for small water fall hydroelectric power plants
- Tez No: 312717
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, yüzey yerleştirmeli radyal akılı sabit mıknatıslı senkron bir generatör, analitik ve sonlu elemanlar yöntemiyle tasarlanarak, elektromanyetik tasarım ve boyutlandırma kriterleri gösterilmiştir. Tasarımı yapılan makina, yüksek performans ve yüksek verimli sabit mıknatıslı senkron bir generatördür ve elektromanyetik analitik hesapları içermektedir. Radyal akılı sabit mıknatıslı bu senkron generatörün, elektriksel yükleme, hava aralığı akı yoğunluğu ve akım yoğunluğu sabit alındığında, yüksek verime sahip olduğu görülmüştür. Tasarlanan sabit mıknatıslı senkron makina eksenel akılı sabit mıknatıslı makinaya göre daha büyük hacimde ve stator yığın uzunluğuna karşı hava aralığı çapı fazla olarak elde edilmiştir. Bu durumda karşılaştırma sonuçlarına bağlı olarak radyal akılı sabit mıknatıslı makinaların, eksenel akılı sabit mıknatıslı makinalara göre daha üstün performans sergiledikleri görülmektedir.Bilim
Özet (Çeviri)
In this study, a radial flux generator which is driven directly for low speed turbines and structured by permanent magnets has been designed and analyzed by finite elements methods. The designed generator has got the good results which shows high performance characteristics of a permanent magnet generator. Both electrical and magnetic parameters of the designed generator have been calculated; the data obtained from the analyses have been commented. Maximum efficiency has been got by interfering to structure of generator regarding to magnetic materials saturation. Comparison results made have been demonstrated that the designed generator has superior performance rather than normal generator. In this condition, according to comparison results, radial flux permanent magnet machines are more useful and have higher performance than axial flux permanent magnet machines.