Kıyı lagünlerinde suyun değişim süresinin modellenmesi
Modeling of flushing time in coastal lagoons
  1. Tez No: 312716
  2. Yazar: BUĞRAYHAN BİÇKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE BALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Lagünler daha büyük su kütleleriyle bağlantılı sığ göllerdir. Kıyı lagünleri karasal ve denizel ekosistemler arasında bir geçiş bölgesi oluşturmaları ve her iki ortamda meydana gelen fiziksel, jeolojik, kimyasal ve biyolojik süreçlerden etkilenmeleri nedeniyle özel bir öneme sahiptirler. Kıyı sistemlerinde gel git, rüzgar etkisi ve yoğunluk farklılaşması gibi nedenlerle oluşan çevrintiler, su alanı ile açık deniz arasındaki bağlantı kanalı aracılığı ile su değişimi (flushing) meydana getirirler. Su kalitesinin genelde iyi olmadığı yarı kapalı ya da kapalı su alanları bu su değişimi ile temizlenmektedir. Bu tez çalışmasında lagünlere su giriş çıkışları ele alınarak lagün çevrintileri incelenmiş, lagündeki suyun kendini yenilemesini benzeştiren sayısal modeller kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında su değişim süresi (flushing time) kütlesel (zero line) , bir boyutlu ve üç boyutlu modellemeler yardımıyla irdelenmiştir. Çalışmalar Ölüdeniz Lagünü'ne uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Coastal lagoons are shallow lakes connected to a larger water body. Coastal lagoons exist mostly in the transition zones between the terrestrial and marine ecosystems, and therefore their hydrodynamics have a particular importance. Lagoons are delicate ecosystems that are deeply affected by the physical, geological, chemical and biological processes. In coastal lagoons, flushing is mainly caused by wind, tidal and density induced circulations. In this study the water exchange mechanisms of enclosed coastal lagoons are investigated. Flushing time in coastal lagoons is investigated by numerical and analytical models. In this thesis, flushing time (the water exchange period) is discussed with the help of zero line modelling, one-dimensional modelling and three-dimensional modeling. Ölüdeniz Lagoon is selected as the case study area.