Regresyon analizinde çoklu bağlantı: Parametrik ve semiparametrik tahmin
Multicollinearity in regression analysis: Parametric and semiparametric estimation
  1. Tez No: 312718
  2. Yazar: ESRA AKDENİZ DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çoklu bağlantı çoklu regresyon modellerinde iki veya daha fazla açıklayıcı değişken arasında doğrusal bir ilişkiye yakın bir ilişki olması durumudur. Doğrusal ve semiparametrik regresyon modellerinde açıklayıcı değişkenler arasında çoklu bağlantı olması durumunda en küçük kareler yöntemi ile elde edilen parametre tahminlerinin olumsuz etkilendiği bilinmektedir. Bu duruma çözüm olarak birçok yöntem önerilmiştir. Bu yöntemlerden bir tanesi en küçük kareler tahmin edicisi yerine yanlı tahmin edicileri kullanmaktır. Yanlı tahmin edicilerin çoklu bağlantı durumunda daha etkin sonuçlar verdiği bilinmektedir. Bu çalışmada parametrik ve semiparametrik regresyon modellerinde çoklu bağlantı durumunda kullanılabilecek yeni tahmin ediciler önerilmiştir. Bu tahmin edicilerin üstün olma koşulları verilmiştir. Teorik bulgular uygulamalarla ve simülasyon çalışmaları ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Multicollinearity is a statistical phenomenon in which two or more predictor variables in a multiple regression model have a nearly linear relation. In this situation the coefficient estimates may change erratically in response to small changes in the data. Multicollinearity seriously affects calculations regarding individual predictors. That is, a multiple regression model with correlated predictors may give invalid results about any individual predictor; therefore it is a phenomenon that should be considered carefully. There have been many attempts in literature as a remedy to multicollinearity problem. The main stream approach is using biased estimators in place of ordinary least squares (OLS) estimators. It is well known that biased estimators are more efficient than OLS estimators in case of multicollinearity. In this study, new biased estimators are proposed for parametric or semiparametric regression models that are exposed to multicollinearity problem. The mean squared error matrix (MSEM) superiority conditions are given for each estimator. Theoretical findings are supported with applications and simulation studies.