Sinir büyüme faktörünün (NGF) epinöral sinir anastomozlarına etkisi
  1. Tez No: 31273
  2. Yazar: M. SERDAR ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIZIR ALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
58 TÜRKÇE ö; Mikrocerrahi teknikteki gelişmeler, periferik sinir yaralanmalarında cerrahi sonuçları oldukça düzeltmiş olmak la birlikte, primer cerrahi anastomozları veya sinir greftleri her zaman fonksiyonel düzelmeyi sağlayamamakta dırlar. Periferik sinir kesilerinin tedavisinin gelişmesi, akson rejenerasyonunun daha ayrıntılı bir biçimde öğrenil- mesiyle sağlanacaktır. Bu nedenle son yirmi yıldır, akson rejenerasyonunu hızlandırıcı bir takım maddeler üzerinde yoğun çalışmalar sürdürülmektedir. Bu çalışma, siyatik sinirin keşi Timinden ve epinöral anastomozla birleştirilmesinden sonra, anastomoz bölgesine uygulanan NGF'nin, akson iyileşmesini olumlu yönde etki lediğini göstermiştir. NGF uygulanmamış kontrol grubunda, kesinin distal inde kalan ve dejeneratif değişikliklerden daha fazla etkilen diği bilinen bölgeden yapılan incelemede, bölgedeki kapillerlerin çevresinde f ibroblastların iç içe dizilimi dikkati çekmiştir. Fibroblast artışı, kapillerlerin kalın laşmasına ve sonuçta tıkanmasına neden olur ki bu da mevcut aksona! hasarı daha da artırır. NGF uygulanmış grupta kapillerlerin normale yakın bir yapıya sahip oldukları görülmüştür. Aynı grupta, SEM incelemede, epinöriyumun görünüşünün de kontrol grubuna oranla çok daha düzgün olduğu dikkati çekmiştir. Bunun nedeninin de, NGF'nin etkisi ile aşırı bağ dokusu yapımının önlenmesi olduğu kanısına varı lmıştı r. NGF'nin akson dallanmasını hızlandırdığı uzun zamandan beri bilinmektedir. Çalışmamızda NGF uygulanmış grupta, rejenere olan aksonların dallanmalarında göreceli bir artış olduğu görülmüştür. NGF'nin aksona! büyümeyi ne şekilde hızlandırdığı henüz tam olarak anlaşılamamıştır. NGF akson büyüme konisiyle, aksonun ulaşmayı hedeflediği bölge arasın daki ilişkinin hem hızını hem de tipini etkiliyor olabilir. Sonuç olarak, NGF önemli bir akson rejenerasyon hızlandırıcısıdır. Bu özelliği ile, periferik sinir cerrahi sinin gelişmesinde ilerisi için ümit vermektedir. Ancak, bugün için gerek NGF, gerekse periferik sinir fizyolojisi ile ilgili bilgiler son derece kısıtlı olduğundan bu konulardaki çalışmaların genişletilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
59 ÎNGİLÎZCE ÖZET The development and application of improved microsurgical techniques have substantially improved the clinical outcome in surgical repair of injured peripheral nerves. Despite this progress, however, suture repair and nerve grafts do not always result in return of function. Further improvement in peripheral nerv e repair will probably not occur by continued refinement in surgical technique, but rather in the capability of understanding the axonal regeneration. Because of this, in last two decades, lot of different research projects were concentrated upon axonal regeneration accelerators. The present study shows that continues administration of NGF at the transection site after epineural suture repair, enhances axonal healing in sciatic nerve. In control group, there is a thick band of circumferential ly oriented fibroblasts around the capillaries. It can cause the capillaries to become thickened and finally obliterated, which can increase the present axonal injury. Capillaries in the NGF-treated group have more normal appearance. In control group, comparing to the NGF-treated group, the epineurium has more disorganized appearance which can be caused by proliferating fibroblasts after the injury. Proliferating fibroblasts can cause fibrosis in the nerve which can interfere with its function. NGF is known to have profound effects on axonal branching. Sprouting of regenerating axons has been recognized by SEM in our study, in NGF-treated group. The exact mechanism whereby NGF promotes axonal outgrowth is unclear. NGF may improve both the rate and type of interaction between the axonal growth cone and its target. As a result, NGF is an important axonal regeneration accelerator and it has promising features in peripheral nerve surgery. However, our knowledge is still limited and should be enlarged by different studies. j p ^!V'rrvsSFT~T,?!' HWJ^ ^ :il