Sinir büyüme faktörü ve sinir büyüme faktörü/idrar kreatinin oranlarının aşırı aktif mesaneli hastalarda tanı ve solifenasin tedavisine yanıtı değerlendirmedeki etkinliği
Urinary nerve growth factor decreases in solifenasin refractory overactive bladder patients after incrasing dose of the drug
- Tez No: 480870
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYD ÖZKÜRKCÜGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Biz bu çalışmada, aşırı aktif mesaneli (AAM) hastalarda sinir büyüme faktörünün (NGF) tanıda ve tedaviye yanıtı göstermedeki başarısını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Ocak-Ağustos 2014 tarihleri arasında AAM tanısı ile polikliniğimizde değerlendirilen 59 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, NGF, idrar keratin ve AAM semptom skorları (AAM-SS) kaydedildi. Tüm hastalara solifenasin 5 mg tedavisi başlandı. Takipler 6 hafta ara ile yapıldı. Tedaviden fayda görenler grup 1 olarak sınıflandırıldı. Kontrol NGF, idrar keratinin ve AAM-SS verileri kaydedildi. Fayda görmeyenlerde NGF, idrar keratinin ve AAM-SS kaydedildi ve ilaç dozu 10 mg' a çıkarıldı. Bir sonraki kontrolde hastalardan tekrar NGF, idrar keratinin ve AAM-SS kaydedildi. Solifenasin 10 mg tedavisinden fayda görenler grup 2, görmeyenler grup 3 olarak sınıflandırıldı. NGF düzeyleri RayBio® Human Beta-NGF ELISA Kit kullanılarak belirlendi. NGF değerleri idrar kreatinini ile normalize edildi (NGF/keratinin).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the success of nerve growth factor (NGF) on the basis of confirming diagnosis and response to treatment in patients with overactive bladder (OAB). Material and Methods: Between January-August 2014, 59 patients with OAB included the study. Age, gender, NGF, urine creatine and OAB symptom score (OAB-SS) were recorded. All patients were underwent solifenacin 5 mg treatment. Follow-ups were done in every 6 weeks. The patients who responded to treatment were defined as group 1. NGF, uriner creatine and OAB-SS were recorded for this group. For patients who not responded to treatment, dosage of treatment was increased to 10 mg. NGF, urine creatinine and OAB-SS were again recorded. At the following visit, NGF, urine creatinine and OAB-SS were recorded. The patients who responded and not responded to solifenacin 10 mg were defined as group 2 and 3, respectively. NGF concentrations were determined using RayBio® Human Beta-NGF ELISA Kit. NGF was normalized with urine creatinine (NGF/creatinine).