Makina elemanları konstrüksiyonunda çentik faktörünün yapay sinir ağları ile hesaplanması
Calculation of the notch factor of the design machine elements with artificial neural networks
- Tez No: 312754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ELDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Makine elemanları konstrüksiyonunda çeşitli nedenlerle çentik, delik, kademe çeşitli kavisler gibi geometrik düzgünsüzlük veya süreksizlikler bulunabilmektedir. Ani kesit değişikliği ve çeşitli süreksizlikler kuvvet akışı ve özellikle gerilme alanında yığılmalara neden olmaktadır. Gerilme yığılmaları, malzemenin boyut özelliklerinden veya kuvvetlerin uygulama doğrultusu ile oluşabilirler. Bu tür gerilme yığılmaları, malzemede çentik etkisi vardır şeklinde değerlendirilir. Çentik etkisi malzemede kırılmalara ve çeşitli bozulmalara yol açabilir.Bu çalışmada, çentik faktörü değerini Yapay Sinir Ağları (YSA) ile bulan bir yazılım geliştirilmiştir. MATLAB kullanılarak hazırlanan bu program ile kullanıcı, milin boyut ölçülerini ve üzerine uygulanan kuvvetin cinsini girerek hesaplamalarda kullanacağı çentik faktörünü bulur. Sonuç olarak kullanıcı çentik faktörüne bilgisayardan kolayca ulaşabilir.
Özet (Çeviri)
In machine elements design various reasons, like notch, hole or invoice level, such as the geometric irregularity or discontinuities can be found in various rounding. Sudden change in cross section and the various discontinuities of force flow, is caused by accumulation especially of stress area stress concentrations, the material properties of the size or the variety of forces may also ocur. This kind of stress concentration is considered as a notch effect in the material. The notch effect can lead to distortions a variety of materials beaks.In this study the program developed that can find the value of the notch factor with artificial neural networks. With MATLAB, the user, by entering the type of forces exerted on the shaft wiht size dimensions be able to find the value of notch factor in the calculations used. The notch factor as a result, the user can easily reach with the computer.