Koror-Babelthuap (Palau) köprüsünün sonlu elemanlar ile göçme nedenlerinin araştırılması
A study of the collapse mechanism of Koror-Babelthuap bridge with finite element model
  1. Tez No: 312753
  2. Yazar: MEHMET AKİF BENZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada yapıldığı 1977 yılında dünyanın en uzun öngerilme köprüsü olan Koror-Babelthuap (Palau) Köprüsünün 1996 yılında normal hava ve trafik koşulları altında göçme nedenleri araştırılmıştır. Kenar ayakları karada olan, 240,80 m tek açıklıklı Koror-Babelthuap Köprüsü aşırı yerdeğiştirmeden dolayı onarıma ihtiyaç duymuştur. Onarımın tamamlanmasından 3 ay sonra göçmüştür. Göçme nedenleri üzerine yapılan çalışmalar bilgi eksikliği, yasal nedenler, belirsizlikler yüzünden sınırlı kalmıştır. Sonlu elemanlar modeli oluşturulan köprüde kamyon yükü sonrası yerdeğiştirme, yapıdaki gerçek yerdeğiştirme ile karşılaştırılıp ek öngerilme ile oluşan kuvvetlerin göçmeye etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada, köprünün göçme nedenlerini araştırmak amacı ile köprü ANSYS sonlu eleman programı kullanılarak modellenmiştir. Bu çalışmanın geniş bir kısmını oluşturan modelleme işlemi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Koror-Babelthuap Köprüsünde 19 yılda sünmeden dolayı oluşan yerdeğiştirme, beklenenin çok üzerindedir. Sürekli kablolar ve düz krikolar kullanılarak uygulanan onarım işlemi, konsol ucundaki yerdeğiştirme problemin çözmese de köprüde önemli ölçüde gerilme değişiklikleri de yapmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reasons of collapse mechanism of Koror-Babelthuap (Palua) Bridge which was the longest pre-stressed concrete bridge at 1977, due to traffic and climatic factors in 1996 are investigated. The edges foots located on land and the distance of the opening is 240,80 m that has Koror-Babelthuap (Palua) Bridge was repaired for the over displacements. After 3 months of completing repairs, the bridge collapsed. The investigations about the collapse reasons were limited by formal limitations and loss of knowledge. In remodeled bridge on finite elements modal, the displacement of a truck load is compared to real displacement of bridge, the adding forces of pre-stresses was searched in that modal. In this study, for the investigation the ANSYS modal used for the Palau bridge. The widest information?s of modeling the Palua bridge is given by following in this report. The displacements of Palau bridge cause by creeping are off the charts in 19 years time. The repairs by using continuous cables and central flat jack couldn?t solve the problems of cantilevers displacements also did not make changes in bridge stresses.