Computer aided design of an impact testing machine and its construction
- Tez No: 29103
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Mühendislik uygulamaları yeni teknolojik gelişmelerin avantajı ile değişmekte ve gelişmektedir. Mühendislik metod ve uygulamaları geliştiği gibi eğitimide gelişmektedir. Mühendislik metodlarmda bilgisayar kullanımı büyük değişikliklere ve yeniliklere sebeb olmuştur ve olmaktadır. Bilgisayar ile çalışma mühendislik müfredatının belirli bir bölümünde yer almaktadır. Mühendislik alanında bilgisayar ile çalışma konuları kısaca şu şekildedir; program ve paket program hazırlama, nümerik metod kullanma, grafik elde etme, tasarım veye proje çizimi, otomatik kontrollü tezgahlarda imalat, sonlu elamanlar metodu ile analiz ve diğerleri. Bu çalışmada, makina tasarımı ve konstruksiyonunda bilgisayar ile bütünleşme ve onun büyük avantajlarını ortaya çıkarma amacı güdülmektedir. Bunun için bilgisayar destekli tasarım programlarından olan AutoCAD programı Çarpma Deney Makina projesinin çiziminde kullanılmış ve Turbo Basic programlama dilinde makina parçalarının dizaynı ile ilgili programlar hazırlanmıştır. '11-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The practice of engineering will always be changing and improving by taking advantage of new technological developments. As engineering methods and practice evolve, so must engineering education evolve. Use of the computer and interactive computer graphics has caused a major revolution in engineering methods. Computer work must be incorporated into the engineering curricula. Classes must include programing and software design, numerical methods, computer graphics, computer aided design, computer aided manufacturing, finite element analysis, and a range of other topics... each reflecting the application of computer technology as a tool for engineering design and problem solving. In this study, we aimed to connect the computer with the machine design and construction. For this purpose, the CAD program, AutoCAD RIO, is used for drawing of Impact Testing Machine and its parts. A computer program is prepared to calculate dynamic gravity center of pendulum of Impact Testing Machine by using Turbo Basic programing language. Calculation of dynamic gravity center of pendulum by hand or calculator is very difficult and takes too much time. By using computer programing this time loss can be avoided. -i- to YMSBflSlEfl» RiJS