Dairesel mikroşerit antenlerde uzaysal modal alıcı çeşitlilik kazancının incelenmesi
Examination of the spatial modal diversity gain in circular microstrip antennas
- Tez No: 312781
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ERTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada haberleşme alanında yaygın olarak kullanılmakta olan mikroşerit anten türleri, besleme teknikleri ve analiz yöntemleri hakkında bilgiler verilmiş olup, özel olarak dairesel mikroşerit yama antenler kullanılarak oluşturulan anten dizilerinde farklı iletim modları için çeşitleme kazancının analiz edilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışması kapsamında ele alınan dairesel mikroşerit yama anten dizilerinde farklı iletim modları için antenler arasında oluşan ilinti değerlerinin analizi yapılmıştır. Kullanılan anten dizileri için spektral verimlilik hesaplamaları yapılmış ve spektral verimliliğin iletim moduna bağlı olarak analizleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra elde edilen kanal modeli ve ilinti hesaplamaları kullanılarak tasarlanan dairesel mikroşerit yama anten yapıları için alıcı yönünde çeşitleme performansları analiz edilmiştir. Çeşitleme performansının analiz edilmesinde BPSK modülasyonlu sinyal dizisi kanala uygulanmış ve alıcı tarafta maksimum oransal birleştirici, eşit kazançlı birleştirici ve seçici birleştirici yöntemleri kullanılarak BER analizleri anten dizileri ve farklı iletim modları için yapılmıştır. Yapılan benzetimlerde MATLAB programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, information had been given about the types of microstrip antennas, feeding techniques and analysis methods used widely in the field of communication, specially aimed to analyze the diversity gain in the antenna arrays constituted using circular micro strip antennas with different transmission modes. In this thesis dealt with, power correlation values are analyzed between antenna elements for different transmission modes at circular micro strip patch antenna arrays. Spectral efficiency calculations had been done for used antenna arrays and analyzed spectral efficiency for different transmission modes against to mean azimuth angle and angular spread. After that, using the acquired channel models and correlation calculations, diversity performance in the receive direction had been examined for the devised circular microstrip patch antennas. In the analyzing of the diversity performance, BPSK modulated signal sequence had been applied to the channel and BER analysis had been performed for different antenna arrays and transmission modes in the receive direction using maximum ratio combining, equal gain combining and selection combining. MATLAB program had been used for simulations.